Ilgın Erdem, Sanatsal esintiler ve görsel mutluluklar, Kudret Sönmez

Yazmanın tadını aradığım vakitlerde…

Bazen kör karanlık bir yürekle bakıyorum, bilgisayar ekranındaki sanal beyaz sayfaya… Ellerim tutuyor, gözlerim görüyor, duygularım tütüyor. Parmaklarım, klavyemin tuşları üzerinde fink atmaya başlayacağı gecikmeli an’ı bekliyor. Harfler, noktalama işaretleri, rakamlar emrime amade; sözcükleri sözlere, sözleri cümlelere, cümleleri de ifadelere dönüştürecek düşünce gücünü arayıp duruyorum.

Sonra, içimde bir çocuk gülümsüyor… Ve tek çocuğun gülümseyişi, bir anda binlerce çocuğun sevinç çığlığına dönüşüyor. İşte o an bir daha anlıyorum ki yazmak güzel… Sözcükleri renklendirerek hayatı / sanatı betimlemek daha da güzel.

Adana’nın Kozan ilçesinde doğmuş Ilgın Erdem… Elleri daha minicikken başlamış resim yapmaya. Bölgemizde düzenlenen resim yarışmalarına katılıp ilk ödüllerini çocukluk çağlarında kazanmış.

Resim sanatıyla iç içe geçen yılların ardından, Çukurova Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü Anasanat Dalı’nı başarıyla bitirmiş… Sadece resim üretmekle yetinmeyen Ilgın Erdem, özel bir okulda 19 yıl boyunca öğretmen olarak görev yapıp sanatsal bilgilerini yeni kuşaklara aktarmış. Bu süreçte, kendine ait atölyesinde ortaya çıkardığı tablolarıyla çeşitli sergilere katılmış.

SANATLA TERAPİ

Özel okulda sürdürdüğü öğretmenlik hayatını kapattıktan sonra, eğitimcilik deneyimlerini sanatçı kimliğiyle bütünleştirip Atölye Artiz’i açmış… Eğitim verme konusunda yeni arayışlara giren Erdem, “Sanatla Terapi” başlığı altında bir konsept oluşturmuş.

Bu konsepti belirlerken, 5 yaş üstü çocuk ve gençlerin bireysel özelliklerini göz önünde bulundurmuş ressamımız. Küçük gruplar halinde yaptığı bu özel çalışmalar, okul sonrası zamanlarda ruhu rahatlatmaya ve eğlenceli bir şekilde üretmeye yönelik sistem olarak gelişmiş.

Konu hakkındaki görüşlerine gelince, şu açıklamalarda bulunuyor Ilgın Erdem:

“Sanatla uğraşmanın, sanat hakkında bir kültüre sahip olmanın ayrıcalık olduğunu düşünüyorum… Avrupa kültüründe bu anlayış zirvedeyken, Türkiye üzerindeki tutumu da oldukça yol almıştır. Bu anlayışın ve kültürün yayılmasını amaçlayarak, çocukların ve gençlerin okul yaşantılarının yanı sıra, sanatın da yaşamlarında yer alabileceği bir ortam oluşturdum. Bu bağlamda harika sonuçlar elde ettim. Onların bu duyguyu tatmalarına yardımcı olmak, en önemli amaçlarım arasında yer almaktadır.”

ERDEM’İN KENDİ SANATINA YAKLAŞIMI

Öğrencileriyle geçen yoğun çalışma saatlerine rağmen, özgün bir yaklaşımla resim üretmeye devam ediyor Ilgın Erdem… Ulusal ve uluslararası resim sergilerine katılıyor, sanatsal etkinliklerde yer alıyor… Oluşturduğu kompozisyonlar ve kullandığı teknikleri sorduğumdaysa şu bilgileri veriyor:

“Konularımı genelde yaşamın temel kaynağı olan doğadan seçiyorum… Aynı zamanda, günümüzde yaşama her yönden tutunmaya çalışan kadın unsurlarından yola çıkarak kompozisyonlar oluşturuyorum. Çalışmalarımı çoğunlukla karışık teknik, yağlıboya ve kolaj teknikleriyle gerçekleştiriyorum. Kompozisyonlarımda yer alan yaygın ışık ve renkçi anlayış, resimsel doku ile bütünlük oluşturmaktadır. Yanı sıra, kavram içerikli disiplinler arası sanatsal çalışmalar da üretimlerim arasında ön plana çıkmaktadır.”

Beş yaşındaki bir çocuğun kâğıda döktüğü çizgiler, yetişkin bir ressamın esin kaynağı olabiliyor… Ve o esintiler arttıkça, sanatın önünde kimse duramıyor.