İstanbul Film Festivali’nde yarışma heyecanı başladı

42’inci İstanbul Film Festivali’nde ‘Altın Lale’ için yarışacak 11 film dün gösterilmeye başlandı. Yarışma heyecanının başladığı festivalin nabzını tuttuk.

İstanbullu sinema severler için de İstanbul Film Festivali, ‘baharın müjdecisi‘, aynı zamanda yılın da ilk film festivali. Çoğu film ilk gösterimini burada yapıp daha sonra Adana, Antalya, Ankara gibi büyük festivallerde yolculuklarına devam ediyor.

Sene boyunca konuşulacak filmleri kaçırmak istemeyenler de Nişantaşı, Taksim, Kadıköy arası mekik dokuyor.

İstiklal Caddesi’nde Fransız Kültür Merkezi ve Atlas Sineması’nın önü bugünlerde sinema severlerle dolu. Kalabalık zaman zaman turistlerin de ilgisini çekiyor ve sohbetlere dahil olup bu birlikteliğin sırrını çözmek istiyorlar.

Festivalde ulusal yarışmada yer alan filmlerin gösterimi dün başladı. İlk gün Kaan Müjdeci’nin ‘Iguana Tokyo’su ile Filiz Kuka’nın ‘Yüzleşme’si izleyiciyle buluştu.

 

Iguana Tokyo

‘Sivas’ filmiyle Venedik Uluslararası Film Festivali Büyük Jüri Ödülü’nü kazanan Kaan Müjdeci ikinci filmi ‘Iguana Tokyo’da izleyiciye gerçekle fantezi arasındaki hayatı sorgulatıyor. Filmlerinde hayvanlara da roller yazan Müjdeci, bu kez başrole bir Iguana koyuyor.

İlk gösterimini Antalya Film Festivali’nde yapan Iguana Tokyo, Tokyo’da yakın gelecekte geçen bir bilimkurgu filmi.

 

Yazının devamını okumak için tıklayın