Karatepe UNESCO yolunda

Kısa adı KAVAK olan Kadirli Eğitim ve Kültür Vakfı, Karatepe´nin UNESCO Dünya Mirası Listesi´ne alınması için başlatılan çalışma kapsamında ‘Karatepe-Aslantaş´ın Tarihçesi ve Unesco Dünya Kültür Miras Listesine Adaylık Süreci ‘ adlı konferans düzenledi.

Konferansın ev sahipliğini yapan KAVAK Başkanı Emine Varmış, Karatepe-Aslantaş´ın UNESCO´nun Dünya Kültür Miras Listesi adaylık başvurusunun KAVAK tarafından 02.01.2019 tarihinde Kadirli Kaymakamlığı´na, ardından değerlendirilmek üzere Kültür ve Turizm Bakanlığına iletildiğini de ifade ederek, değerlendirilme aşamasında olan başvurunun 15.04.2019´da UNESCO´nun geçicici aday listesine alınmasını beklediklerini söyledi.

Konferansa, Mimar Erol Doğan ve Mimar-Şehir Plancısı F.Yasemin Kara Acar konuşmacı olarak katıldı. Mimar Erol Doğan, ilk olarak 1946 yılında açığa çıkartılıp 1947 yılında kazılara başlanılan Karatepe-Aslantaş Örenyeri´nin öneminin 1939 yılında Kadirli´de ilkokul öğretmenliği yapan Ekrem Kuşçu tarafından belirlendiğini anımsattı. 

Yazının devamını okumak için tıklayın

Follower kaufen YouTube Likes kaufen Insta Follower kaufen YouTube Abonnenten kaufen TikTok Follower kaufen Instagram Likes kaufen TikTok Likes kaufen Deutsche Follower YT Likes kaufen Instagram Views kaufen TikTok Live Zuschauer kaufen Likes kaufen auf Instagram Deutsche Follower kaufen TikTok Views kaufen Buzzfan