Kısa adı KAVAK olan Kadirli Eğitim ve Kültür Vakfı, Karatepe´nin UNESCO Dünya Mirası Listesi´ne alınması için başlatılan çalışma kapsamında ‘Karatepe-Aslantaş´ın Tarihçesi ve Unesco Dünya Kültür Miras Listesine Adaylık Süreci ‘ adlı konferans düzenledi.

Konferansın ev sahipliğini yapan KAVAK Başkanı Emine Varmış, Karatepe-Aslantaş´ın UNESCO´nun Dünya Kültür Miras Listesi adaylık başvurusunun KAVAK tarafından 02.01.2019 tarihinde Kadirli Kaymakamlığı´na, ardından değerlendirilmek üzere Kültür ve Turizm Bakanlığına iletildiğini de ifade ederek, değerlendirilme aşamasında olan başvurunun 15.04.2019´da UNESCO´nun geçicici aday listesine alınmasını beklediklerini söyledi.

Konferansa, Mimar Erol Doğan ve Mimar-Şehir Plancısı F.Yasemin Kara Acar konuşmacı olarak katıldı. Mimar Erol Doğan, ilk olarak 1946 yılında açığa çıkartılıp 1947 yılında kazılara başlanılan Karatepe-Aslantaş Örenyeri´nin öneminin 1939 yılında Kadirli´de ilkokul öğretmenliği yapan Ekrem Kuşçu tarafından belirlendiğini anımsattı. 

Yazının devamını okumak için tıklayın