Kırk yıllık ‘Mavi Mavi Masmavi’de, işin rengi başkaymış meğer!

O yıllarda yeni albüm hazırlıkları yaptıkları İbrahim Tatlıses’in stüdyoya uğradığında tesadüfen dinlediği ve yoğun ısrarlarıyla albümüne almaya ikna ettiği bu şarkı, bir futbol aşkının meyvesiymiş

Ömer Sercan,T 24

Kırk yıllık kani olur mu yani… İbrahim Tatlıses’in neredeyse kırk yıllık ‘Mavi Mavi’ şarkısının aslında ne için yazıldığını öğrenince bu atasözü geldi aklıma. Herkes gibi ben de, yüksek temposuyla aşkı koşa koşa anlatan bu şarkının, İbrahim Tatlıses’in 1984 tarihli Ayşem filminde birlikte rol aldığı Hülya Avşar’ın mavi gözlerine ithafen yazıldığını sanırdım. Ama işin rengi başkaymış meğer!

Yapımcı, söz yazarı ve besteci olarak zihnimizde her daim dolanıp duran onlarca şarkıya hayat veren Burhan Bayar’ın Kafa dergisindeki yazısından öğrendim gerçeği. Evet ‘Mavi Mavi’ bir aşk şarkısı ama aslında başka bir aşkı anlatmakmış niyeti. Bayar, bu şarkıyı kendisinin de koyu bir taraftarı olduğu, mavi-lacivert tonlarından oluşan forma renkleriyle Adana Demirspor için yaptığını anlatıyor yazısında. O yıllarda birlikte yeni albüm hazırlıkları yaptıkları İbrahim Tatlıses’in stüdyoya uğradığında tesadüfen dinlediği ve yoğun ısrarlarıyla albümüne almaya ikna ettiği bu şarkı, bir futbol aşkının meyvesiymiş. Şarkının son anda değiştirilen orijinal ikinci dörtlüğü de bu büyük aşkı gayet açık anlatıyor: “Mavi mavi masmavi, Lacivert açık mavi, Şampiyon Demirspor, Çukurova’nın yâri”

Çoğumuz şarkıların, türkülerin çıkış hikâyelerini merak ederiz. Sözler nasıl yazıldı, söz yazarını o kelimeleri bir araya getirmeye iten duygu ya da olay neydi? Besteciye ilham veren ne oldu? Özellikle de çok sevilen şarkıların yazılış, besteleniş hikâyelerini, onlarla kurduğumuz derin özdeşlikle biz dinleyicilerin de bilmeye hakkı var. Aylık edebiyat dergisi Kafa, geçtiğimiz ay yayınlanan ‘Müzik’ özel sayısıyla bu mühim mevzuya el atmış ve ortaya harika bir edisyon çıkmış.

https://t24.com.tr/yazarlar/omer-sercan/kirk-yillik-mavi-mavi-masmavi-de-isin-rengi-baskaymis-meger,32440