Mehmet İlbaysözü; Soğuk diyarlarda sıcak gezintiler

Hayat bazen… Ne de güzel görünür, dünyanın her yanına açılabilen geniş bir pencereden bakıldığında. Toprağıyla, bitkisiyle, deniziyle; canlı, cansız her nesnesiyle nasıl da gülümser gönüllerimize!

Bakmakla görmeyi bütünleştirebilen herkese… Doğa, tüm ayrıntılarını cömertçe sunar, estetiği sanat bilen yüreklerle.

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde, 1976 yılında dünyaya gelmiş Mehmet İlbaysözü. Henüz bir yaşındayken tanışmış Adana’yla… 1994-1998 yılları arasında Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nü bitirmiş. Bu süreç içerisinde, İstanbul’da fotoğraflamaya başlamış hayattan kopardığı yansımaları.

1995’te yitirdiğimiz 13 Adanalı fotoğrafçımızın anısına, 2000 yılında Adana’da açmış ilk kişisel sergisini. Bir süre sonra, Amerika’ya gidip uluslararası gemilerde fotoğrafçılık ve yöneticilik yapmış. Yurtdışında bulunduğu bu süreçte, 6 kıtanın 30 ülkesinde fotoğraflar üretmiş.

2. SERGİ VE SONRASI…

2010 yılında, 30’a yakın ülkedeki insan manzaralarından oluşturduğu 2. kişisel sergisini “Dünyadan Portreler” başlığı altında Paris’te açmış. Bir okyanustan diğerine geçişin anlatıldığı “Atlas’tan Pasifik’e-Panama Kanalı” adlı fotoğraf gösterisini, yine aynı dönemde sunmuş sanatseverlerin beğenisine.

2010 yılı Aralık ayında, Paris’teki Anadolu Kültür Merkezi’nde düzenlenen Mevlana’yı anma gecesinde, “Semazenler” adını verdiği fotoğraflarını sergilemiş. Aynı eserleri, bir yıl sonra yine Paris’teki André Malraux Kültür Merkezi’nde bir araya getirmiş. Alaska’da görüntülediği buzul manzaralarından oluşan kişisel fotoğraf sergisini, Adana 75 Yıl Sanat Galerisi’nde açmış. “Buzullar-Alaska’nın Antik Güzelleri” başlıklı bu etkinlik çok beğenilmiş sanatseverler tarafından. Aynı yıl açtığı “Uzak ve Yalnız Ülke-Yeni Zelanda” adlı fotoğraf gösterisiyle, bir kez daha kazanmış izleyicilerin beğenisini.

Bu güne kadar 46 ülkeyi dolaşmış baştan başa… Daha nice etkinlikler, ödüller, başarılar eklemiş sanat yaşamına Mehmet İlbaysözü.

İLBAYSÖZÜ’NÜN SANAT PENCERESİ

Son olarak Türkiye portföyüne ağırlık veren sanatçımız Adana’da yaşıyor. Eşi Fatma ve kızı Zeynep’le ısınıp güzelleşen bir aileye sahip.

“20 senedir fotoğrafın içerisindeyim…” diye başlıyor anlatmaya İlbaysözü. Ve şöyle devam ediyor sözlerine; “ Zaman ilerledikçe, daha çok yol kat etmem gerektiğini öğrendim. Yeni yeni çıraklıktan çıktığımı hissediyorum. Buzdağının görünmeyen kısmı gibi. Herkes üstteki güzellikle ilgilenir ya; üstteki o güzelliği, altta kimsenin görmediği sağlam bir gövde ayakta tutar. İşte 25 seneyi aşan bu süreçte alttaki gövdeye emek verdiğimi düşünüyorum, suyun yüzüne yeni yeni yaklaşıyorum…

Her sanat ya da zanaatta, sürecin bu şekilde işlediğine inanıyorum. Aksi halde içi boş bir süslü ambalajdan öteye gidemez sanat da sanatçı da…

Ancak zaman, hak eden her şeye değerini verir. Bu bir geçiş süreci ve bu süreçten fotoğrafın da sınavını vererek, pişerek ve olgunlaşarak çıkacağına inanıyorum.”

Mehmet İlbaysözü, soğuk diyarlarda çoğalttığı kareleri, sıcak duygularla sunuyor dünyamıza. Yüründükçe zenginleşen sanat yolculuğunda, objektifini elinden hiç bırakmayacak gibi görünüyor.

Dünya bazen… Soğuk diyarlarda uçuşan sıcak yüreklerle ısınır. Ve ılık bir sanat rüzgârı eser bilinmezlere doğru…

İşte o vakit, bilinmeyen her şey görünür olur.

Follower kaufen YouTube Likes kaufen Insta Follower kaufen YouTube Abonnenten kaufen TikTok Follower kaufen Instagram Likes kaufen TikTok Likes kaufen Deutsche Follower YT Likes kaufen Instagram Views kaufen TikTok Live Zuschauer kaufen Likes kaufen auf Instagram Deutsche Follower kaufen TikTok Views kaufen Buzzfan