Mehmet Tez Bu albümleri radarınıza alın

Arlo Parks’ın yeni albümü 26 Mayıs’ta yayınlanacak. Adı “My Soft Machine”. Bu albümü önden dinleme fırsatım oldu. Detaylı anlatacağım. Ancak önden uyarayım yılın en iyi albümlerinden biri geliyor. İlk albümü “Collapsed in Sunbeams” ile müzik yazarlarının gözdesi olmuştu Parks. Bunun da ötesinde İngiltere albümler listesinde üç numaraya kadar çıktı ve alternatif müzik dinleyicisinden başka geniş kitlelere de kendini sevdirmeyi başardı. Yeni albümü daha büyük kitlelere de oynamaya hazır, çok yönlü, daha zengin bir müzikaliteye sahip. “Hope” ya da “Hurt” gibi şarkılarda olduğu gibi kendi hâlinde şarkılar söyleyen güzel sesli indie-folk şarkıcısı değil artık. Daha büyük bir yeri doldurmaya oynuyor. Radarınıza alınız.

Mabel Matiz bugün söz ve müziği kendisine, düzenlemeleri Hello Psychaleppo’ya ait “Uçkun” isimli yani şarkısını yayınladı. Suriye asıllı Amerikalı genç prodüktör Hello Psychaleppo (Saem ElDahr), Mabel Matiz’in vokaline çok da uyumlu bir Ortadoğu havası vermiş şarkıya. Matiz’in “Uçkun”u yeni albümün habercilerinden biri. Yazın yayınlanacağı açıklanan albümden single’ların neredeyse hepsi streaming rekorları kırdı. Yılın en iyi ve muhtmelen çok satan yerli çalışmalarından biri olacak.

Artık hard rock yok (gibi) ve Led Zeppelin dağılalı üç nesil falan geçti ama ne gam, Greta Van Fleet var. Yeni albüm 21 Temmuz’da geliyor. Çok çok güzel bir rock albümü, hem de yazın göbeğinde. Yollara düşülesi, arabalarda bas bas bağırtılası…

Foo Fighters’ın yeni albümü 2 Haziran’da geliyor. Taylor Hawking’in ölümünden sonra geleceği kara bulutlarla dolan ekip sonradan kayıtlara girişmişti. Greg Kurstin prodüktörlüğünde büyük ölçüde tamamlanan albüm duyumlara göre (aynı Metallica gibi) köklere dönüş albümü olacakmış “But Here We Are”. Yani daha doğrudan, kaba, ilk albümdeki gibi hesapsız kitapsız eyvallahsız bir sound bekliyoruz. Single “Rescued”u dinleyince mesela insan hemen “Bu bunu biliyorum” diye mırıldanmaya başlıyor. Köklere dönüş iyidir. Kim olduğumuzu unutmayalım.

King Krule, “Space Heavy” adlı yeni albümünü haziranda yayınlayacak. Yeni şarkı “Seaforth”tan geçen hafta bahsetmiştim. Güney Londralı, Southwark’ın çocuğu Archy Marshall’ın (kendisi sekiz-on farklı isim altında müzik yapıyor) kendine has dünyasında şarkılar indie rock’la trip hop arasında geziniyor. Merakla beklemedeyiz.

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/mehmet-tez/bu-albumleri-radariniza-alin-6942435?sessionid=2