Murat Ünal, İçimizdeki görsel zenginlikler – Kudret Sönmez

Bakmasını bilip görmeyi başarabildiğimiz kadar etkinleşiyor hayatımız… Yaşadıkça üretiyor, üretebildiğimiz kadar da çoğalabiliyoruz kendimizde, herkeste ve her şeyde.

Dünya dönmeye devam ediyor… Ve bizler ne kadar yakından ulaşabilirsek bu devinimin derinliğine, hızına… Bir fotoğraf karesine ilk kez girmişiz gibi heyecanla gülümseyebiliyoruz her gelişmeye.

1970 yılında Adana’da dünyaya gelmiş Murat Ünal… İlk, orta ve lise eğitimini doğduğu memlekette tamamladıktan sonra, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yüksek öğrenim görmeye başlamış. 11 yıl süren zorlu bir eğitim döneminin ardından Kulak Burun Boğaz Hastalıkları alanında uzmanlığa erişmiş.

1997 yılındaysa, Mersin Üniversitesi’ndeki akademik çalışma hayatı başlamış. Bu süreçteki başarıları onu, KBB Anabilim Dalı’nda öğretim üyeliğine kadar taşımış. Şuan profesör doktor unvanıyla bu alanda eğitim veriyor, hastalarına şifa dağıtıyor Murat Ünal.

VE FOTOĞRAF SANATI…

Üyesi olduğu Mersin Fotoğraf Derneği, yönetim kurulu başkanlığına layık görmüş Ünal’ı… Katıldığı karma sergilerin yanı sıra yurtiçi ve dışındaki yarışmalarda aldığı ödüller, fotoğraf dalındaki başarılarının öncelikli göstergesi olmuş sanatçımızın.

2011 yılında, Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu’ndan Artist of FIAP,  yani AFIAP unvanını almış… 2012’de Excellence of FIAP (EFIAP), 2013’teyse Excellence of FIAP-Bronze (EFIAP-b) dereceleriyle, bu alandaki başarılarını belgelendirip perçinlemiş.

ÜNAL’IN OBJEKTİFİNDEN FOTOĞRAF SANATI

“Fotoğrafın ‘zamanı hapseden’ büyülü yanı eskiden beri beni cezbeder. ‘İçinde insan’ olan anlar ve ortamlar beni etkiliyor…” sözleriyle, sanatına olan bakış açısını bizler için aralıyor Murat Ünal. Ve anlatmaya devam ediyor; “Ama yaşamın her parçasında bir büyü, fotoğraflanacak bir detay olduğuna inanıyorum. Özellikle belgesel ve sokak fotoğrafı tarzında, kurgusal olmayan, kendi doğal halinde akan zaman içinde öyküsü olan anları ortaya koymaya çalışıyorum. Son yıllarda, özellikle doğal ya da mimari ortamda, güçlü grafik ve geometrik çizgiler içindeki yaşamı ve çok katmanlı fotoğraf dediğimiz içinde birçok hikâye barındıran tek kare anlara yöneldiğimi de belirtmeliyim. Fotoğraf hayata bakışımızı değiştiren, aslında hayatın ta kendisi olanı yaşatan inanılmaz heyecan ve mutluluk veren bir deneyimdir. Fotoğrafçı olarak yaşamın kendi dinamikleri ile arama fotoğraf makinesi engelini koymadan, yaşamla bütünleşerek; gözümü, kalbimi ve aklımı ortaya koymaya çalışırım.”

Evrendeki sonsuz hareketleri durduramıyoruz… Fakat, kareler halinde sabitlediğimiz gelişmeleri çoğaltmaya devam ediyoruz.

Ve bizler estetik birikimlerimizi çoğalttıkça, görsel/kültürel anlamda, kuşaklar boyu zenginleşecek bir insanlığa katkıda bulunuyoruz.

 

Follower kaufen YouTube Likes kaufen Insta Follower kaufen YouTube Abonnenten kaufen TikTok Follower kaufen Instagram Likes kaufen TikTok Likes kaufen Deutsche Follower YT Likes kaufen Instagram Views kaufen TikTok Live Zuschauer kaufen Likes kaufen auf Instagram Deutsche Follower kaufen TikTok Views kaufen Buzzfan