Müzisyenlere can suyu – Sinem Vural

Sinem Vural

“Müzik sektörü için neler yapılabilir?” diye düşüne düşüne saçlar ağardı ama bir ivme sonunda kazanıldı.

Biletli online konserler bu kez 27. İstanbul Caz Festivali kapsamında hayata geçiyor.
2-14 Eylül tarihlerinde yapılacak festival kapsamında açık hava mekanlarında, sınırlı kapasite ve mesafeli düzende yapılacak konserler aynı zamanda festivalin dijital platformundan da yayımlanacak.
Konserlerden 2 gün sonra yayına açılacak olan çekimler, 45 gün boyunca dünyanın her yerinden izlenebilecek. Biletler de yakında satışa çıkacak.
Festivalde tabii ki daha önce açıklanan yabancı isimler yok ama dolu dolu bir yerli programla amaç müzik insanlarının biraz da olsa rahat bir nefes almasını sağlamak.
Sayı kısıtlaması olmadan dijital bilet satışı olacak ve sanatçıların 5 aydır yapamadıkları işleri belki bir nebze olsun açılmış olacak.
Bitmedi, bu da
yardım albümü
Peyk grubundan İrfan Alış’ın ortaya attığı dayanışma albümü “Olta”nın ilki yayınlandı.
Tüm geliri işleri kesintiye uğramış zor durumda olan bağımsız müzisyen ve sahne emekçilerine verilmek üzere hazırlanan serinin ikinci albümü 4 Eylül’de, üçüncüsü ise 4 Kasım’da çıkacak.
Albümde Peyk’in Metin Önderoğlu’yla yaptığı “O”, Asfalt Dünya’dan “Sal”, Deniz Perhan’dan “Maria Puder”, Başıbozuk’tan “Kalan”, No Land ve İsimsiz Orkestra’dan Peyk şarkısı yorumu “Sulu Şaka”, Eren Okur’dan “Karantina’da Rampada”, Barış Çapkın’dan “Son Sözüm”, Alp Yenier’den “Burdayız Şimdi”, Faruk Değirmenci’den “İki Yıldız”, Stephan Brumberg’ten “The Missing Piece”, Sinağrit Baba’dan “Tanzanya İptal” ve Cihan Sevil’den “Âşık Olma Sakın” yer alıyor.
Destek olmak için tek yapmanız gereken, 12 şarkıdan oluşan ve 42 dakika süren albümü dinlemek.

Yazının devamını okumak için tıklayın