‘Nesrin Karacan’ Heykelleri ile AÇS Sanat Galerisi’nde

AÇS Sanat Galerisi, klasik geleneklerin kısıtlamalarına karşı yepyeni bir üslupla yapılmış, üç boyutlu heykellerde görülen kavramsal yeniliklere kucak açmış eserlere ev sahibliği yapıyor.

Mersin Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan heykeltraş Doçent Dr. Nesrin Karacan’ın heykelleri, 02-12Şubat 2018 tarihleri arasında sanatsever Adanalıları bekliyor olacak.

Sergiyi ziyaret ettim. Çok beğendim. Sergilenen eserlerin, ‘Soyut Heykel Plastiği’ alanının, Akademi atölyelerini etkinleştirmiş olması ve üç boyutlu heykellerde görülen kavramsal yenilik sevindirici bir o kadarda önemlidir.

Tuval üzerinde inşaat malzemeleri ile doku bozumu yapan sanatçı, bu doku bozumundan sonra geometrik soyutlama içtepisiyle hareket ederek, tasvirini yüzeye yaklaştırırken, uzam tasvirini kesin olarak bırakmıştır.

Çalışmalar sanatçının kendi renkleri ile buluşurken, uzam tasvirinin ortadan kaldırılması soyutlama içtepisinin sonucudur. Nesne uzama bağlı olduğu sürece değişkendir.

Sanatçı Nesrin Karacan çalışmaları bu nedenle bir yeniliktir. Bu yenilik kütleyi mobil hale getiren mantıkla, hava akımı, elle hareket ettirme yöntemi heykele farklı bir boyutta algılamayı amaçlamıştır. Aynı zamanda optik yanılsama, retina titreşimleri ve gözün kuvvetli zıtlıklarla boyalı yüzeyleri algılama imkansızlığı üzerine temellendirilmiştir. Heykeltraş, izleyicisinin dikkatini çekerek, izleyiciyi de eserine dahil etmeyi çok iyi başarmıştır. Ortamdaki ışığın hareketi/ oynaması sonucu eserde değişim yaratarak izleyicisinde derin bir algı ve aksiyon yaratma isteğini de başarı ile gerçekleştirmiştir. Hareketin savunucusu sanatçılardan en çok beğendiğim, Pol Bury, George Rickey, Alexander Calder ve 89 yaşında olan filistinli Yaacov Agam’dır. Yaacov Agam’ın yapıtlarındaki renk ve biçimler, bazı örneklerde yapıtın kendi hareketi, bazılarındaysa dış etkenlerle döndürülmesi ya da ışığın oynaması sonucu değişime uğramaktadır.

Her bir eserinizle bizlere farklı boyutta algılama yarattığınız için size çok teşekkür ediyorum, Nesrin Karacan hocam.

 

Salime Kaman

Sanat Eleştirmeni ve Ressam