Pandemi koşullarında Altın Portakal: Gösterimler açık havada yapılacak

Ezgi Sivrikaya

Bu yıl 57’ncisi gerçekleştirilecek Altın Portakal Film Festivali, 3-10 Ekim tarihlerinde yapılacak. Festival Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu ile pandemi koşullarında düzenlenecek olan 57. Altın Portakal Film Festivali’ni konuştuk.

57’nci Altın Portakal Film Festivali, bu yıl Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde 3-10 Ekim tarihleri arasında Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, korona virüsü önlemleri kapsamında festivalde bu yıl açık hava gösterimlerine ağırlık verileceğini ve festival konukları ile izleyicilerin güvenliğinin sağlanması için geniş önlemler alınacağını belirtti.

“Bu yıl oldukça farklı bir festival ile izleyicilerimizin karşısına çıkacağız” diyen Festival Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu ile pandemi koşullarında düzenlenecek olan 57. Altın Portakal Film Festivali’nde alınacak önlemleri, izleyicileri bekleyen yenilikleri ve festivalde ulusal yarışmalara getirilen “Türkiye’de ilk gösterim koşulu”nu konuştuk.

‘FİLM GÖSTERİMLERİ ÖNLEMLER ALINARAK AÇIK HAVA SİNEMALARINDA YAPILACAK’

57. Altın Portakal Film Festivali, pandemi koşullarında hangi önlemler alınarak yapılacak?

1 Mart 2020’de sona eren Berlin Film Festivali’nden sonra dünyanın farklı ülkelerinde yapılması planlanan bütün film festivalleri salgın nedeniyle ya iptal edildi ya da ertelendi. Biz Ocak ayında Antalya’da yaptığımız ilk festival toplantısında bu yılın tarihlerini 3 – 10 Ekim olarak açıklamıştık. Mart ayından itibaren Festivalimizi salgın ortamında nasıl düzenleyeceğimiz konusunda yeni stratejiler geliştirdik. Altın Portakal Film Festivali’nin diğer festivallere göre en büyük avantajı, Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ait festival mekanlarının olması. Ayrıca iklim koşulları da açık hava gösterimlerinin yapılabilmesini mümkün kılıyor. Bu yıl oldukça farklı bir festival ile izleyicilerimizin karşısına çıkacağız. Film gösterimleri, salgına karşı gerekli önlemler eksiksiz alınarak açık hava sinemalarında yapılacak. Jüriler de yarışma filmlerini Atatürk Kültür Merkezi’ndeki Aspendos ve Perge salonlarında izleyecek.

Cansel Çevikol Tuncer, Muhittin Böcek, Ahmet Boyacıoğlu

Salgın koşullarında yapılacak olan 57. Altın Portakal Film Festivali’nin daha önce düzenlenen gelenekselleşmiş Altın Portakal Film Festivalleri’nden ne farklı olacak? Bizi ne gibi yenilikler bekliyor?

Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin en önemli bölümü daima Ulusal Yarışmalar olmuştur. Birkaç yıl önce Ulusal Yarışmalar’ın kaldırılmış olması büyük bir hataydı. 2019 yılında düzenlenen 56. Festival, ‘Öze Dönüş’ temasıyla Ulusal Yarışmaları yeniden başlattı. Bu yıl da Festivalin en önemli ve ilgi çeken bölümleri uzun metraj, belgesel ve kısa film dallarındaki Ulusal Yarışmalar olacak. Uluslararası Yarışma da yapılacak.

Ülkemizden film projelerine katkı sağlamak ve bu projeleri uluslararası düzeyde tanıtmak amacını taşıyan Antalya Film Forum ve geçen yıl başlattığımız Sinema, Medya, Radyo, Televizyon, İletişim ve Görsel Sanatlar eğitimi alan öğrencilere yönelik Altın Portakal Sinema Okulu da devam edecek.

Yazının devamını okumak için tıklayın