mehmet tezkan
Mehmet Tezkan

Merak ediyorum; polis o masaları dağıtıp bazı kişileri gözaltına alsaydı, sorguda ne sorardı?

Haberlerde gördüm. Adana’da polis Büyük Saat bölgesini bariyerlerle kapatmış. TOMA’ları hazır bekletmiş. İçkili mekanların yoğun olduğu Şinasi Efendi Caddesi’ne çevik kuvvet polisleri yerleşmiş. Restoranların önündeki masa sandalyeler toplatılmış. Polis, işletme sahiplerinden eğlence düzenlenmeyeceğine dair imza almış.

Kısaca Adana olağanüstü hal dönemini aratmayacak bir gün geçirmiş.

Sebep ne diyeceksiniz?

Geçen hafta Adana’da festival vardı. Geçen yıla kadar adı; ‘Dünya Rakı Festivali’ idi. Valilik geçen yıl yasaklayınca düzenleme kurulu adını değiştirdi; Kebap ve Şalgam Festivali‘ne dönüştürdü. Geçen yıl yasağa rağmen festival yapıldı.

Rakı da içildi tabii.

Adana Valisi bu oldu bitti durumuna çok içerlemiş olmalı ki; bu yıl hem yasak koydu, hem de içkili mekanların önüne polis dikti. TOMA’ları hazır bekletti.

Gerekçe klasik; terör tehdidi ve güvenlik.

Asıl sebebi İçişleri Bakanı Soylu açıkladı; geleneklerimize, göreneklerimize, ananelerimize aykırıymış!

2010 yılında aykırı değildi!.

2011 yılında da, 2015 yılında da. Yasak 2018 yılında geldi.

Neden?

Süleyman Soylu yasağı desem yerli yerine oturmuyor. Yasağı hararetle savunan Soylu 2016 yılında İçişleri Bakanı oldu, o yıl Dünya Rakı Festivali yapıldı. 2017 yılında da yapıldı. O tarihlerde çıkıp gelenek, görenekten bahsetmedi. Yasak koydurtmadı.

Neden?

İki sebebi olabilir.

BİR: Festivale katılım bir milyonu bulunca iktidar kanadı telaşlandı. Rakı festivaline olan ilgiden, katılımın her geçen gün artmasından rahatsız oldular. Ne olur ne olmaz sayı daha da büyür muhalif harekete dönüşür endişesiyle yasakladılar. Geçen yıl festivale katılanlar yasağı delince bu yıl polisiye önlemler aldılar.

İKİ: Soylu o yıllarda siyasetçi bakandı. 2018 yılında rejim değişikliğinin devreye girmesiyle bürokrat bakan oldu. Eskiden Meclis’e, seçmene hesap vermek zorundaydı. Şimdi Cumhurbaşkanı’na yani Saray’a karşı sorumlu. Adı kebap /şalgam da olsa rakı içilen festivali yasaklanması Saray’dan alkış alması demek. Takdir görmesi demek.

Yazının devamını okumak için tıklayın