Rap hakkında bilmeniz gerekenler bu programda – Sinem Vural

Sinem Vural

Netflix, uzun zamandır “star çıkmıyor” denilen müzik yarışmalarını, yeni programıyla resmen diriltti.

Rap’çilerin yarıştığı “Rhythm + Flow” adlı programda, T.I., Cardi B ve Chance The Rapper gibi Grammy’li üç isim jüri koltuğunda bulunuyor.
Bu yarışmayı ilginç kılan ise bir müzik türü özelinde yapılması ve rap konusunda oldukça fazla bilgi vermesi.
Programda “cypher” nedir, “battle rap” nedir, “flow” nedir, “sample” nedir; yani bugünlerde rap müziğe dair bilmeniz gereken tüm terimler birer birer açıklanıyor.
Yetmezmiş gibi, ünlü isimler konuk olarak jüri koltuğuna oturuyor ve bazen de kayıt stüdyosunda yarışmacılara eşlik ediyor.
Yarışma, zamana da yayılmıyor. Her hafta bir bölüm yerine iki haftada 10 bölümü izledik mesela.
30 yarışmacı neredeyse her etapta yarı yarıya elenerek finale taşındı. 4 kişinin finale kaldığı yarışmanın kazananı ise 250 bin doları şartsız bir biçimde alıp gitti ve şu anda Amerikan rap dünyasında en çok konuşulan isimlerden biri.
Okuduktan sonra izlemek isteyenler olur diye sonucu yazmasam da kazananın ismi şu an programın adıyla birlikte her yerde anılıyor.
Yarışma sırasında yaptığı şarkı kayıtları elden ele dolaşıyor.
Bir çırpıda izlenen yarışmanın mottosu, elenen bir yarışmacıya Chance The Rapper’ın söylediği şu cümle aslında: “Bu bir yarışma, sanatına asla değer biçmiyoruz. Bizden sonra da olacaksın ve yoluna devam etmelisin.”
Gelelim yarışmanın beni en çok etkileyen noktasına. Bir rap’çi seçmelerden finale gelene kadar sektörün ticari bakış açısıyla da değerlendiriliyor. Yani dünyayı domine eden Amerikan rap dünyasının bir sanatçıya nasıl “ürün” gözüyle baktığını anlıyorsunuz.

Yazının devamını okumak için tıklayın