Rap popu nasıl solladı? – Mehmet Tez

Geçen hafta yayınlanan single ve videolara yakından bakarak Türk dinleyicisinin değişen zevkleri ve beklentileri hakkında bazı bilgiler edinmek mümkün.

Murat Boz’un yeni klibi “Aşk Bu” 19 Temmuz’da büyük beklentilerle yayına kondu. Ancak izlenme sayısı bir buçuk milyonlarda kaldı. Özenli elektronik altyapılara sahip olan bu hayli düzgün ve dikkatle hazırlanmış pop şarkısından sadece bir gün önce 18 Temmuz’da yayına verilen Norm Ender imzalı “Mekanın Sahibi” 19 milyonu bularak en popüler yerli klipler arasına girdi. Rapçi Norm Ender’in popçu Murat Boz’dan üç kat fazla izlenmesi günümüz dinleyicisinin ruhu, doğası, davranışları ve beklentileri hakkında bir fikir veriyor olmalı. Bildiğimiz anlamda klasikleşmiş Türkçe pop’un ‘80’lerin ortasından 2000’lerin ortasına kadar rakipsiz devam eden hükümdarlığı artık sanırım sona ermiş durumda. Bu cümle karamsar ya da olumsuz görünebilir ama asla değil. Sadece bir saptama. Popta güzel şarkılar yapılmıyor ya da halkımız poptan vageçti anlamına da gelmiyor. Pop elbette ki hâlâ var. Ancak artık eskisi gibi ana akıma tek başına hakim değil. Türkiye’nin yaşadığı hızlı ekonomik ve sosyal dönüşümlerin izlerini müzikte de görüyoruz hepsi bu.

IndIe rock sevenlere

Alternatif rock grubu Teneke Trampet’in “Kaç Kurtul” adlı yeni single’ı ve buna çekilen yeni video geçen haftanın yenilerindendi. Indie rock sevenleri ilgilendirebilecek güzel bir grup sound’u Teneke Trampet’inki.

Yazının devamını okumak için tıklayın