Resim sevgisiyle girdiği yolda fotoğraf tutkusuyla ilerliyor – Kudret Sönmez

Bazen keşke derim!.. Bir film şeridi gibi devinip giden hayat, ömrümün en mutlu karesinde donup kalsaydı da; dünün pişmanlıkları, yarının endişeleri kök salmasaydı kalbime. Beni benden ayıran o çocuk, çocukluğum girip de içerime, yakalandığı en güzel vakitlerdeki gibi sevinseydi. Bir fotoğraf karesine yapışıp dursaydı dünya ve ben hep o karede mutluluğun nefesini alabilseydim. Ne yazık ki şipşak gidiverdi her şey, geriye ne fotoğraf kaldı ne de başka bir şey!

***

1977 yılında Adana’da doğmuş Yeliz Gümüşay… Hayatın güzelliklerini, çizgilerini ve renklerini resmetmeyi seven bir ailenin ferdi olarak geçirmiş çocukluk çağını. Belki de bu yüzden, küçük yaşlardan itibaren resim sanatına eğilim göstermiş.  Niğde Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Öğretmenliği Bölümü’nden 2000 yılında başarıyla mezun olup görsel sanatlar öğretmeni olarak atılmış hayata. Yanı sıra, sanata dair üretmekten uzak kalmamış.

FOTOĞRAF SEVGİSİ

Resmin yanı sıra fotoğraf tutkusuyla hayatını yönlendiren Yeliz Gümüşay, konuya dair duygu ve düşüncelerini şu sözlerle özetlemekte:

“Yaşadığım coğrafyanın renklerini ve güzelliklerini çevreme ve geleceğimiz olan çocuklara gösterme amacım beni öğretmen olmaya yöneltti. Güneydoğu Anadolu’nun birçok şehrinde öğretmenlik yaptım. Böylece, farklı kültür ve insanları tanıma fırsatı buldum. Üniversite yıllarımda başlayan bu merakımla birlikte fotoğraf sanatına ilgi duymaya başladım ve bu konuda eğitim almaya karar verdim.

Resim öğretmenliğimden sonra, kameranın arkasında doğayı fotoğraflamaya ilgi duyan insanlarla birlikte 2014 yılından beri, ‘Her gezgin biraz fotoğrafçı, her fotoğrafçı biraz gezgindir’ fikriyle FOTODOST atölyesi adı altında birçok sergi ve projeye ekip arkadaşlarımla birlikte imza attım.

Fotoğraf; anı ölümsüzleştiren bir sanat dalı olmakla birlikte yaşanmışlıkların birer belgesidir. Onlarca yıl öncesinin siyah beyaz şipşaklarından bugünün teknolojilerine gelene kadar fotoğrafın aldığı yol bizi hayrete düşürecek kadar ileriye gitmiştir. Fotoğraf sevdasıyla bu yola gönül vermiş tüm dostlara selam olsun!”

Bir selam da bizden olsun; dünü, bugünü en iyi şekilde belleklerimize kaydedenlere… Ve objektifini yarınlara çevirerek, mutluluğun rengini görüp göstermeye çalışan herkese!