Sanatçılara Çağrı

2019 yılında  üçüncüsü gerçekleşecek olan BASE’in başvuruları 1 Mayıs’ta başladı.  Başvurular,Türkiye’deki üniversitelerin resim, resim-iş, heykel, fotoğraf, video, baskı, geleneksel Türk sanatları, grafik tasarım, görsel iletişim tasarımı, animasyon, cam ve seramik bölümlerinden 2019 yılında mezun olan/olacak lisans ve lisansüstü öğrencilerinin başvurusuna açık.

Kampüste Dijital Sanat

Akbank Sanat ana sponsorluğunda, BASE ve Digilogue iş birliğiyle hayata geçen ve bu sene ilk kez düzenlenen “Kampüste Dijital Sanat” projesi, 19 Nisan- 15 Mayıs 2019 tarihleri arasında ODTÜ, Sakarya Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesi kampüslerini geziyor.  Dijital sanat alanında eserler veren uluslararası ve Türk sanatçıların çalışmalarını kampüslere taşıyacak bu sergiyle; üniversite öğrencilerinin son yıllarda gelişmekte olan yeni medya alanında hakkında fikir sahibi olmaları ve bu alanda eser üretecek genç sanatçılara ilham olması hedefleniyor.  “İnsanın Yeni Gündemi /New Human Agenda” adlı sergide Alex Verhaest, Lawrence Lek, Marshmallow Laser Feast, Gäetan Robillard, Refik Anadol, Candaş Şişman ve Ozan Türkkan gibi dijital sanat alanında önemli eserlere imza atmış sanatçılar genç sanatseverlerle kampüslerde buluşuyor.  Sergilere söyleşi, atölye ve performanslar da de eşlik ediyor.

BASE’e ikinci yılında da yoğun ilgi

Türkiye’nin dört bir yanından yeni mezun sanatçı adaylarını 20-23 Aralık tarihleri arasında Galata Rum Okulu’nda sanatseverlerle buluşturan yeni nesil sanatçı platformu BASE, 20 şehirde 30 üniversiteden 94 yeni mezun genç sanatçı adayının 105 yapıtına ev sahipliği yaptı.  Öğrenciler, sanatseverler, koleksiyonerler, galeri sahipleri, sanat ve iş dünyasının önde gelen isimlerinin yoğun ilgi gösterdiği Türkiye’nin yeni nesil sanat buluşması BASE, 2. yılında da 10 binden fazla sanatsever tarafından ziyaret edildi. “Bu, ben olabilir mi?”, “Bir evim var mı?”, “Düşlerim gerçek mi?” soruları etrafında Galata Rum Okulu’nun 3 katına yayılan Derya Yücel küratörlüğündeki BASE sergisi; Mardin’den Antalya’ya, Batman’dan Kayseri’ye, Muğla’dan Sakarya’ya, 20 şehirde 30 üniversiteden sanat kariyerinin başındaki 94 gencin resim, seramik, video, heykel, yerleştirme,  fotoğraf,  baskı, cam ve grafik tasarım gibi çok farklı sanat dalından 105 yapıtına ev sahipliği yaptı. Digilogue, Kale Grubu ve TEB Özel Bankacılık eş sponsorluğunda düzenlenen  BASE’in konferans programı kapsamında 30’u aşkın panel, sanat dünyasının alanında uzman 70’ten fazla ismin katılımıyla gerçekleşti.

BASE 2018 sanatçı listesi 

20-23 Aralık 2018 tarihinde Galata Rum okulu’nda gerçekleşen BASE’te yapıtları sergilenen 2018 mezunlarımızın listesine , buradan ulaşabilirsiniz. 

Yazının devamını okumak için tıklayın