Sanatla yaşamak için birleşiyorlar – Kudret Sönmez

Çok şey yazıp hiçbir şey anlatamamak gibi bir kaygım yok… Çünkü, her satırıma bir iyimserlik yerleştirip güzel mesajlar vermeye çalışırım. Özellikle zor günlerde anlattığım düşünceleri kavrayanların çoğunlukta olduğunu öğrendim. Yanı sıra, onlara olumlu duyguları subliminal biçimde eriştirmeye de gayret ettim… Klavyem, kalemim veya fırçam sürekli en güzel renkleri arar, bulur ve sizlere sunar. Hayatım devam ettikçe, her keşmekeşe rağmen onarıcı cümlelere sarılmaya kararlıyım. Yeter ki üretmeyi bırakmayın; içinizde sanat varsa, yanınızda biz oluruz.

***

2021 yılında kurulan, daha sonra 164 kurucu üye kapasitesine ulaşan “Çukurova Çağdaş Sanat Kültür ve Eğitim Vakfı” faaliyetlerini geliştirerek sürdürüyor. Bu bağlamda, Tarsus’ta dünya çapında bir “Çağdaş Sanatlar Müzesi” kurmak ön planda yer alıyor. Bugüne kadar birçok sanatsal çalışmalar yapan vakfın aynı zamanda “Çukurova Kültür Girişimi” adı altında birleşen 1.500 üyesi var.

Vakıf Başkan Vekili Sanatçı Remzi Karabulut’tan aldığımız bilgilere göre, 15 Ekim – 30 Kasım 2023 tarihleri arasında “1. Uluslararası Akdeniz Çağdaş Sanat Bienali” öncelikli olarak hayatımızı renklendirecek. 2024 yılında da bir müzik bienali planlanıyor… Karabulut, vakfın hayatımıza kazandırdığı son etkinlikleriyse şöyle açıklıyor:

“Vakfımızın iki önemli sergisi oluştu bugünlerde. İlkinde, Mersin Güzel Sanatlar Galerisi’nde 14 Mayıs’a kadar paylaşılacak olan vakfın koleksiyonundan eserler var. Bu eserlerin imzaları; Atilla İlkyaz, Bedri Baykam, Cebrail Ötgün, Gazi Şansoy, Hakan Bayer, Hasan Kıran, Mustafa Duymaz, Şeniz Aksoy’a ait. 15 Mayıs’a kadar sürecek olan diğer sergimiz de Mersin Arkeoloji Müzesi’nde. Bu sergimiz, vakfın koleksiyonuna ait olup 10. Adana Portakal Çiçeği Karnavalı’nda 24 sanatçıyla ortaklaşa yapılan 7 büyük eserden oluşuyor.”

Ülkemize ve dünyaya önemli bir müze daha kazandırmak amacı güden sayısız sanatçının eserlerini bağışladıklarını, şimdiden kayda değer bir koleksiyona sahip olduklarını belirten Remzi Karabulut, bu anlayışa sahip her kişi, kurum ve kuruluşla işbirliğine hazır olduklarını söyledi.

 

Niğde’de etkinlikler devam ediyor

Niğde Belediyesi ve Niğde Uluslararası Sanatçılar Topluluğu, yeni bir etkinlik oluşturdu… “Sanat Sarsıntısı – 11: Su Ve Ekmek Herkese Yeter. Gezegenine Sahip Çık” mottosuyla hareket eden resim sergisi, 6 Mayıs Cumartesi günü saat 14.30’da, Niğde Belediyesi Sanat Galerisi’nde sanatseverlerin izlenimlerine sunuldu. Etkinlikte, 53 ülkeden 115 sanatçının 145 çalışması yer aldı. Sanata dair yeni bir adım atmanın mutluluğunu yaşayan Küratör Ressam Safa Büte, konuya dair şu açıklamayı yaptı:

“Sergi açılışında Panama’dan 3, İngiltere’den 1, Türkiye’den 5 sanatçının ve Panama Konsolosluğu Kültür ve Ticaret Ataşesi’nin hazır bulunduğu sergi, aynı zamanda katılımcı ülke fazlalığı ve farklılığı bakımından bir rekora imza attı. Bugüne kadar gerçekleştirilmiş olan sergilerde, katılımcı ülke sayısı en çok 20 – 23 civarında iken, açılışı yapılan bu sergide katılımcı ülke sayısı 53’e ulaşmıştır.”

Uluslararası birlikteliğe katkı sağlayan etkinlik 10 gün boyunca açık kalacak.

 

Resimle filizlenen güzellikler

Hülya Tavlak… 1970 yılında Adana’da doğmuş. İki çocuk annesi olan ressamımız, kurumsal bir şirkette çalıştıktan sonra emekli olmuş. Bu süreçte kendisine iyi gelecek bir uğraş aramaya başlamış. Çocukluk yıllarında başlayan sanat sevgisi yeniden filizlenince, Çukurova Şehit Aytekin Kuru Halk Eğitimi Merkezi’nce desteklenen ücretsiz resim kursunda eğitim almaya başlamış. Elinden fırçasını düşürmeden çalışmalarını sürdüren Tavlak, konuya dair duygu ve düşüncelerini şu sözlerle dile getiriyor:

“Resim yaparken, toplumsal olarak son yıllarda yaşadığımız olumsuzlukların üzerimde yarattığı etkinin azaldığını hissediyorum. Hayatımı zedeleyen negatif düşüncelerden uzaklaşmayı ve daha sakin ve sabırlı olmayı resim kurslarına başladıktan sonra başardım. Ressam Nuray Bozkuş’un yönettiği atölyemiz sayesinde, sosyal çevremde artış oldu. Sanatın hangi dalı olursa olsun, eğer yoğun emek verilirse insanlarda pozitif etki yaratacağını düşünüyor ve herkese öneriyorum.”