Tarsus’un evrensel içselliğini sergiledi – Kudret Sönmez

Sanatın herhangi bir parçasını evrensel boyutta avuçlarken, her ne kadar içimizdeki sessizliği dövüşken bir eylemmişçesine bağırtsak da… Sonuçta, hanımefendi veya beyefendi olabilmenin inceliğiyle yaşamak güzeldir diye düşünüyorum. Siz bir eser oluşturup bunu topluma sunduğunuzda, her izleyenin susmaya ya da konuşup görüşlerini belirtmeye hakkı vardır. Bazen bir tablonun değil de dilin eylemi önem yüklenir. Bu bağlamda, üretenin de tüketenin de kırmızı bir saygı çizgisi olmalıdır… Elbette, son sözü tarih yazar kayıt defterine. Bizlere de okuyup, sığ kalan yanlarımızı evrenselleştirmek adına derinleştirmek düşer. 

***

Ressam Lutfi Hasoğlu, Tarsus Belediyesi Mehmet Bal Sanat Galerisi’nde kişisel bir sergi açtı… 10 Ekim Pazartesi günü saat 17.30 sularında sanat dostlarını buluşturan etkinlikte, akrilik tekniğiyle üretilmiş 50 tablo yer aldı. Çok sayıda davetliyi rengârenk bir ortamda buluşturan sanatsal oluşum, “Beklerim Seni, gökyüzündeki son yıldız yanıp kül oluncaya kadar…” alt başlığıyla sunuldu. Soyutlamaların ağırlık taşıdığı, insan figürlerinin dikkatlice değerlendirildiği sergi hakkında, Ressam Lutfi Hasoğlu duygu ve düşüncelerini şu sözlerle paylaştı:

“Resim çalışmalarımla ilgili eğitimimi Ahmet Bağ ve Cumali Balcı hocalardan aldım… Halen, ‘AB-CB Resim Atölyesi’nde çalışmalarımı sürdürüyorum. Fotoğraf ve resme merakım nedeniyle, doğa ve çevreye daha farklı bir açıdan bakmaya çalıştım. Güzel eserler çıktıkça bunları tuvale işlemek istedim. Hızlı resim yapmayı seviyorum. Eşimin desteği ve çevremden gelen yorumlar beni cesaretlendirdi. Şu ana kadar yaklaşık 250 yağlıboya tabloya emek verdim… Tuvalin başına geçip renklerle oynadığımda kendimi bir başka âlemde hissediyorum. Mutlu olmaya karar ver, sonra da her yerde ara onu; çiçekte, böcekte, resimde, kitapta, havada, suda, eşte, dostta, kiminin gözündeki yaşta, kiminin içten gülüşünde…”

“EVREN VE İNSAN”

“Tarsus’u sevmek, insanlarına saygı duymak, bu kenti tanıtmak, kültürel değerlerine sahip çıkmak ve onları yaşatmak için, bir Tarsuslu olarak bu işi vazife edinmiş oluyorsunuz.

Bu sergimin teması, ‘Evren ve İnsan’… Evren, sanat için vazgeçilmez bir esin kaynağıdır. Uzayda sonsuzluğu simgeler. Sanatsa, insanlar arası sonsuz güzelliği sergiler. İnsanın aynası olan sanat, toplumun birleştirici gücü olmuştur.”

Evrensel bakışla resmedilmiş tablolar, 22 Ekim 2022 tarihine kadar sanatseverleri karşılamaya devam edecek.