Taşar Erkol,10 Kasım Atatürk’ü anma konser yorumları

ATATÜRK’Ü ANMA KONSERİ
 
Konser Tarihi : 03 Kasım 2023 Konser Saati  : 20:00
Konser Salonu : ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KONSER SALONU
KONSER PROGRAMI
1. H. F. ALNAR   : PRELÜD VE İKİ DANS
2. U. C. ERKİN  : KEMAN KONÇERTOSU
3. L. van BEETHOVEN : SENFONİ No: 3 Op. 55 Bölüm: 2 Marcia funebre: Adagio assai
 
ŞEF  : Hasan Niyazi Tura  SOLİST : Elif Ece CANSEVER  “keman”
Öncelikle daha önce yayımlanan konser programında şef olarak, Orhun Orhan bildirilmişti ancak zorunlu nedenlerle şef olarak, Hasan Niyazi Tura bildirildi.
Konser öncesi Şef Hasan Niyazi Tura günün önemi üzerine yaptığı kısa bir açıklamadan sonra dinleyicileri Mustafa Kemal Atatürk için saygı duruşuna davet etti. Saygı duruşundan sonra orkestra eşliğinde dinleyiciler tarafından toplu halde İstiklal Marşı söylenerek, konser başladı.
Konserin 1. Bölümünde Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Şef Hasan Niyazi Tura yönetiminde, beş yaşında keman öğretimine başlayan 2000 yılı doğumlu genç keman sanatçısı Elif Ece Cansever’in seslendirdiği, Ulvi Cemal Erkin’in Keman Konçertosuna eşlik etti. Dinleyiciler tarafından çok beğenilen seslendirme, ayakta alkışlandı.
Konserin 2. Bölümünde Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Şef Hasan Niyazi Tura yönetiminde önce Alman besteci Ludwig van Beethoven’in Opus 55, 3 numaralı Senfonisinin 2. bölümünü seslendirdi.
Daha sonra orkestra Hasan Ferit Alnar’ın Prelüd ve İki Dans adlı yapıtını seslendirdi. Dinleyiciler tarafından ayakta uzun süreli alkış alan orkestra ve Şef Hasan Niyazi Tura’nın dinleyicileri selamlamasından sonra konser sona erdi.
Dinleyicilerin sanatçıları alkışlayarak, beğenilerini ifade ederken, duyulan “ıslık sesleri” ile “haykırmalar” güzel değildi.
Bu konserin hazırlanmasında emeği geçen tüm çalışanlara, Çukurova Devlet Senfonisi Yönetim Kuruluna, Orkestra Müdürüne, Çukurova Devlet Senfonisi Sanatçılarına, Orkestra Şefi Hasan Niyazi Tura’ya, Solist Keman Sanatçısı Elif Ece Cansever’e teşekkürlerimi sunarım.
Nice Güzel Konserlerde yeniden buluşmak umuduyla …
Sanatla Kalınız …
Taşar ERKOL