Tuğba Arabacı Koşar ‘TEKSTİL’ SERGİSİ – Salime Kaman

Kaman Sanat Galerisi- Adana Ressamlar Derneği, 23-29 Eylül 2022 tarihleri arasında Sanatçı Tuğba Arabacı Koşar , Stratonikeia ‘Antik Bir Kentin Yorumu’ adlı ‘Teksil Sanatı Sergisi’ne ev sahipliği yapıyor.

Sergiye Assos’tan hareketli görüntü (video) ile katıldım, sanatçımızla tanıştım ve tüm eserlerini tek tek inceledim. Teşekkürler Buse Kahraman.

Sanatçı Tuğba Arabacı Koşar’ın sergilenen işleri, zihinsel ve tasarımsal sürecinde hakim olabildiği geleneksel bir örtümüz olan yorgan malzemeleriyle hayata geçirilmiştir.

Yorgan geleneksel dil kültürümüzde; atasözlerine ‘Ayağını yorganına göre uzat’, deyimlere ‘Pire için yorgan yakmak’, dualara ‘Telli yorgan içinde yatasın(evlenesin)’, beddualara ‘Yazın ayrana, kışın yorgana muhtaç olasın’, söz gruplarına ‘atlas yorgan’ gibi kendine yer bulmuştur.

Sanatçımız Tuğba Arabacı Koşar, her birinin kendine özgü bir hayatı olan ve hayatımıza karışan somut varlıklar olarak görmeye alıştığımız sanat yapıtlarını ‘yorganlarıyla’ oluşturmuştur ve onları anlamaya çalışmamız için biz Adanalı sanat severlere Kaman Sanat Galerisi-Adana Ressamlar Derneğin’de naif, süslemeci ve hatta tekrarcı olarak görülen geleneksel sanatlarla ilgili düşünceleri kendi ‘görü’süyle zenginleştirdiği kavramlarıyla ışık niteliğinde sergilemiştir.

Immanuel Kant’ın dediği gibi, ‘Görüden yoksun kavramlar boş, kavramlardan yoksun görüler de kördür.’

Sanatçımız Tuğba Arabacı Koşar’ın duruşu yapıtlarında belirgindir. Sanatçı donmuş bir geleneğe saplanmamış, bulduğuyla yetinmemiştir.

Sergide yer alan tüm eserleri ‘görü’den zengin kavramlar ve kavramlardan zengin hem de çok zengin ‘görü’ler içermektedir.

Kutlarım sizi Tuğba Arabacı Koşar…

Salime Kaman

Ressam- Sanat eleştirmeni

Eylül-2022

Follower kaufen YouTube Likes kaufen Insta Follower kaufen YouTube Abonnenten kaufen TikTok Follower kaufen Instagram Likes kaufen TikTok Likes kaufen Deutsche Follower YT Likes kaufen Instagram Views kaufen TikTok Live Zuschauer kaufen Likes kaufen auf Instagram Deutsche Follower kaufen TikTok Views kaufen Buzzfan