İdefix, her yıl gelenekselleşen yayın dünyasından pek çok önemli editör, eleştirmen ve yazarın oylaması sonucunda belirlediği Yılın En İyi 50 Romanı” listesini açıkladı.

Listenin ilk sırasında David Grossman’ın 2017’de Uluslararası Man Booker Ödülü’nü kazanan kitabı Bir At Bara Girmiş yer alıyor. Onu, Norveçli usta yazar Dag Solstad’ın Türkçedeki ilk kitabı Mahcubiyet ve Haysiyet takip ediyor. Erlend Loe, tüm dünyada büyük ilgi gören Doppler’in devamı niteliğindeki Bildiğimiz Dünyanın Sonu ile yine hayli ilgi toplarken, yakın zamanda iki yeni romanla birlikte sessizliğini bozan Latife Tekin’in Sürüklenme adlı kitabı, Ayfer Tunç’un Âşıklar Delidir ya da Yazı Tura adlı romanı ve Burhan Sönmez’in Labirent‘i çağdaş Türkçe edebiyatın bu yıl en çok ses getiren örnekleri olarak dikkat çekiyor.

Liste, 15 Kasım 2017 ile 15 Kasım 2018 tarihleri arasında yayımlanan ve Türkçede ilk baskısını yapan eserler arasından oluşturuldu. Liste için görüşlerine başvurulan isimler: Anıl Mert Özsoy, Arzu Erol, Asuman Kafaoğlu Büke, Barbaros Altuğ, Behlül Dündar, Burcu Bayer, Can Semercioğlu, Cem Pekdoğru, Ece Çavuşlu, Erkal Ünal, Esin Hamamcı, Fatih Altuğ, Hakan Bıçakcı, Halil Türkden, İpek Bozkaya, Kahraman Çayırlı, Kıvanç Koçak, Lal Laleş, Mehmet Fatih Uslu, Mehmet Ak, Mert Tanaydın, Metin Celal, Nurduran Duman, Rasim Emirosmanoğlu, Selin Gürel, Volkan Çelebi, Yankı Enki, Yılmaz Şener  ve Zeynep Uysal.

​Ayrıntılı listeye buradan ulaşabilirsiniz.

​Görsel: Vyara Boyadjieva