Yolumuz bu sergiden geçmeli – Kudret Sönmez

Ne zaman bir sanatsal etkinliğe uğrayıp kolaçan etsem ortalığı… Bağrımdaki duygu ve düşünce çizelgesinin biraz daha çeşitlenip köklendiğini hissederim.

22 Ocak Pazartesi günü başlayan “2. Uluslararası Türk Dünyası Sanat Çalıştayı”nın sergi aşamasına, 31 Ocak Çarşamba günü saat 17.30’da 75. Yıl Sanat Galerisi’nde geçildi… Açılış saatlerinde oradaydım. Dünyanın birçok ülkesinden bölgemize uzanan çizgileri görmek ve Çukurova’nın güneşiyle renklenmiş kompozisyonları incelemek beni oldukça mutlu etti.

 

GÖZLEMLERİM
Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştiren etkinliğin bazı detaylarına bu yazımda değinmeyeceğim… Çünkü, konuyla ilgili bilgiler doyurucu bir şekilde basınımızda yer aldı.
Ben, sadece gözlemlerimi paylaşmak istiyorum sizlerle…
Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen ilk etkinlikte Adanalı ressamlar yoktu… İkincisineyse, Çukurova Üniversitesi’nden dört sanatçının katılmasını sevindirici buldum.

Çalıştayın ana teması Adana’ydı… Fakat, başka ülkelerden gelen bazı ressamlar kendi yöresel kültürlerini içeren nesneleri resmetmeyi tercih etmişlerdi.
Sanatçılar, canlı performans aşamasında sadece bir resim üretmekle kalmayıp iki hatta üç çalışmaya imzalarını attılar… Sergideyse, her ressamın bir tablosu yer aldı.
Etkinliğin küratörleri Prof. Dr. Birsen Çeken ve Doç. Dr. Gültekin Akengin, sergi açılışındaki ilgiden memnundular… Çalıştayın genel koordinatörlüğünü üstlenen Zeynep Sözlü, belli ki bu oluşum için çok çaba sarf etmişti. Fakat, konu hakkında suskun kalmayı tercih etti.

Azerbaycan, Gürcistan, Kırgızistan, Özbekistan ve diğer ülkelerden gelen ressamların birkaçı kültürlerini yansıtan giysilerle açılışta bulundular… Hepsi de heyecanlı ve mutluydular.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’yle kısa bir söyleşi yapma imkânı buldum… Etkinlikte üretilen tabloların titizlikle korunacağına, önümüzdeki yıllarda da farklı şekillerde halkımıza sunulacağına dair bilgiler aldım kendisinden.
*
Tablolar, 12 Şubat 2018 tarihine kadar 75. Yıl’da sizleri beklemeye devam edecek… Yolunuz oradan geçse de geçmese de, ruhunuzu ışıtmak için bu sergiye mutlaka uğramanızı öneririm.