​KAMUOYUNA ÖNEMLİ DUYURU: “KARNAVAL PROGRAMINDA DEĞİŞİKLİK”

Sevgili Dostlar,

Ülkemizde son dönemde arka arkaya meydana gelen üzücü olaylar nedeniyle verdiğimiz şehitlerimiz, hayatını kaybeden vatandaşlarımız ve onların yakınlarının yaşadığı acılar hepimizi derinden etkilemiştir. Bu topraklarda yaşayan herkes gibi yaşadığımız bunca üzüntüye kayıtsız kalmak elbette ki olası değildir. Üç yıldır düzenlediğimiz ve bu yıl da 9 Nisan 2016 tarihinde resmi açılış törenini yapmayı planladığımız Nisan’da Adana’da – 4. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı programı, son derece üzücü bu gelişmeler üzerine revize edilmiştir.
Karnaval Komitesi olarak, yaşanan bu üzücü gelişmeler sonrasında, her yıl çok yoğun katılımla gerçekleştirmiş olduğumuz karnaval kortejimizi iptal etme kararı almış bulunmaktayız. Açılış töreni ve halk konserleri de aynı şekilde iptal edilmiştir.
Ancak, karnavalımız boyunca kültür ve sanat etkinlikleri, sanatsal sergiler, söyleşiler, kapalı mekan aktiviteleri, imza günleri, tanıtım etkinlikleri, çeşitli açık hava atölyeleri, sportif gösteriler, lezzet istasyonları, Adana hediyelikleri ve el işi stantları gibi etkinliklerimizi gerçekleştireceğiz. Bununla ilgili programı da önümüzdeki günlerde sizlere resmi internet sitemizden duyuracağız.
Karnaval günleri boyunca yine yurtiçinden veya yurtdışından gelecek olan misafirlerimizi Adana olarak en iyi şekilde ağırlayacağımızı, sokaklarımızın yine her Nisan’da olduğu gibi portakal çiçeği kokularıyla misafirlerini beklediğini, Adana kebabımızı, bici bicimizi en güzel şekilde kendilerine sunmaya hazır olduğumuzu, Adanalı misafirperverliğinin en sıcak halini kendilerine yaşatacağımızı bir kez daha hatırlatmak isteriz.
Biz Nisan’da Adana’da sevdalıları, bu oluşumla ilgili yola çıkarken; önemli olanın, Nisan’da Adana’da bulunmak, sokakları dolduran muhteşem portakal çiçeği kokuları eşliğinde Adana sokaklarında hoşça vakit geçirmek, Adana mutfağının eşsiz lezzetlerini tatmak, Adana ve civarında görülecek tarihi ve doğal güzellikleri ziyaret etmek olduğunun altını defalarca çizmiştik.
Karnaval ise, ulusal ve uluslararası ölçekte bu konuya dikkat çekmek, farkındalık yaratmak için organize edilmiş bir aktivitedir. Çağrımız odur ki; gelin, yine bir Nisan’da ve yine Adana’da, muhteşem bir iklimde Adana sokaklarının keyfini hep birlikte çıkartalım, yurt genelinden ve yabancı ülkelerden gelecek konuklarımıza Adana’nın bu medeni yüzünü hep birlikte gösterelim.

Son olarak; aylarca büyük heyecanlarla karnaval kostümleri hazırlayan her yaştan yaratıcı katılımcılarımızın bu kostümleriyle 9 Nisan’da Adana sokaklarına renk katmalarını çok arzu ettiğimizi, mümkünse o gün kendilerini kostümleriyle Adana sokaklarında görmenin herkesi çok mutlu edeceğini de belirtmek isteriz.
Konuyla ilgili olarak, Adana halkı tarafından tamamen sivil inisiyatifle gerçekleştirilen karnavalımızın ilk yılından itibaren en büyük destekçileri olan Adana Valiliği, Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Seyhan Belediye Başkanlığı ile bu konudaki hassasiyetimizi paylaştığımızı, kendilerinin de bizlerle hemfikir olduklarını ve kararımızı desteklediklerini de sizlerle paylaşmak isteriz.
Konuyla ilgili anlayış ve duyarlılığınız ve bugüne kadar eksilmeyen desteğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Sevgilerimizle,

Nisan’da Adana’da Komitesi