22 Mart Salı 15:00

2022 Ödülü’nün verilmesi kararlaştırılan dünyaca ünlü arkeolog Prof. Dr. Mehmet Özdoğan’ın katılacağı tören, Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’da saat 15.00’de gerçekleşecek. Ödül töreni nedeniyle Adana’ya gelen, ABD Bilimler Akademisi (NAS) üyesi de olan Prof.Dr. Özdoğan, ÇÜ Tıp Fakültesi ile Adana Koleji’nde bugün söyleşilere de katıldı. Arkeoloji alanında 25 kitap, çok sayıda makalesi bulunan Prof.Dr. Mehmet Özdoğan, ödül töreninde  bir konuşma yaparak arkeolojinin insanlık tarihindeki önemini anlatacak. Törenin ücretsiz ve davetiyesiz olduğu açıklandı.

ÖNCEKİ ÖDÜLLER

ÇSG’nin daha önce ödül verdiği sanatçılar ve  bilim insanlarının isimleri şöyle:

Nihat Ziyalan (2009), Taha Toros (2010), Ayla Kutlu (2011), İpek Ongun (2012), Prof. Dr. Erman Artun (2013), Ülkü Tamer (2014), Yaşar Kemal(2015), Mehmet Aksoy-Necah İbrahim (2016), Haluk Uygur (2017), İsa Çelik (2018), Nedim Gürsel (2019), Tariq Ali (2020), Dil Derneği (2021)

ÖDÜL GEREKÇESİ

Çetin Yiğenoğlu, Orhan Apaydın, Yaşar Öztürk, Sevim Sezer ile Asuman Söylemez’den oluşan Seçici Kurul, 2022 Çukurova Ödülü’nün verilmesinde Özdoğan’ın yaptığı bilimsel çalışmalarla “neolitik kavramına yeni anlam kazandırması” nın etkili olduğu vurgulanarak ödül gerekçesini şöyle açıkladı: “Anadolu arkeolojisine büyük katkıları; uluslararası bilim çevrelerinde Türkiye’yi hak ettiği düzeyde yıllarca temsil etmesi; Anadolu’da yeni yapılan araştırmalarla dünyada neolitik kavramına yeni anlam kazandırması dolayısıyla.” 

ÇSG Kurucu Başkanı Çetin Yiğenoğlu, dünyayı etkisi altında bulunduran salgın nedeniyle Uluslararası Çukurova Sanat Günleri’ni gerçekleştirememenin üzüntüsünü yaşadıklarını,  Adana’nın bu özgün ve bağımsız sanat etkinliği ile birçok ülkede adından söz ettirdiğini belirterek, “Bu süreçte Çukurova Ödüllerini aksatmamakla yetinebildik” dedi.