4 şarjörle hayata 120 kurşun

Dünya yeni yılı karşıladıktan kısa süre sonra İstanbul’un önde gelen eğlence mekanlarından Reina, terörün hedefi oldu. Ortaköy’deki gece kulübüne bir taksiyle gelen terörist, uzun namlulu silahla ateş açarak 39 kişiyi öldürdü, 65 kişiyi yaraladı. Saldırgan dakikalarla ifade edilen saldırı sırasında 4 şarjör değiştirip insanlara 120 mermi sıktı, ardından üstündeki montu çıkarıp kayıplara karıştı. Gece kulübündeki dehşet sırasında çok sayıda kişi kendisini Boğaz’ın sularına atarak kurtuldu.

Terör bu kez yılbaşı gecesi İstanbul’da kanlı yüzünü gösterdi. Ortaköy’deki gece kulübü Reina’ya taksiyle gelen terörist, bagajdan aldığı Kalaşnikof tüfekle çevreye rastgele ateş açarak kapıya yaklaştı. İlk olarak kapıda 21 yaşındaki polis memuru Burak Yıldız’ı vuran teröristin ikinci kurbanı, polis memuruyla sohbet eden, bir turizm şirketinin şoförü Ayhan Arık oldu.

Bu cinayetlerin ardından içeri giren terörist önce Reina’nın üst katına çıktı. Burada alt katta eğlenenlerin üzerine ateş açtıktan sonra zemin kata inerek yakın mesafeden ateş açmayı sürdürdü. Polisin verdiği bilgiye göre içinde 30’ar mermi bulunan 4 şarjör değiştirdi. Reina’da yeni yılın gelişini kutlarken kendilerini terör saldırısının kucağında bulanların bir kısmı, canlarını kurtarmak için Boğaz’a atladılar. Terörist, büyük bir soğukkanlılıkla yerde yatan bazı yaralıların başlarına ateş etti, daha sonra üzerindeki montu çıkarıp, altındaki farklı bir kıyafetle Reina’dan ayrılıp izini kaybettirdi.

4 şarjörle hayata 120 kurşun

YERE DÜŞENLERİN KAFASINA ATEŞ ETTİ

Reina katliamından 15 dakika önce yaklaşık 200 metre mesafede, Ortaköy Meydanı’nda Beşiktaş Belediyesi’nin düzenlediği yılbaşı kutlamaları vardı. Polisler de kutlamalar nedeniyle Ortaköy’ün giriş ve çıkışlarında geniş güvenlik önlemi almıştı. Gece kulübündeki katliamın ardından yüzlerce polis olay yerine gitti. Ortaköy’ün giriş ve çıkışları kapatıldı. Olay yerine gelen onlarca ambulans Reina’dan yaralıları taşıdı.

Bacağından yaralanan bir turist ambulansla bindirildiği esnada “Elinde uzun namlulu silah vardı. Herkesin üzerine ateş ediyordu. Yere düşenlerin kafasına ateş ediyordu. İzdiham oldu” dedi. Yürüyerek ambulansların bulunduğu noktaya gelen iki genç kız ise şoka girmişti. Yaralıların hastaneye sevk edilmesinin ardından olay yeri inceleme ekipleri Reina’da inceleme başlattı. Gece kulübü önünde bulunan bir ticari taksi ise çekiciye yüklenerek incelenmek üzere polis merkezine götürüldü. Polis ekipleri saldırıyı gerçekleştiren kişinin bu taksi ile eğlence mekanına gelmiş olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.

4 şarjörle hayata 120 kurşun

OĞLUM 10 YILDIR ORADA GARSONDU

Saldırının duyulmasının ardından Reina’da çalışanların ve eğlenmeye gelenlerin yakınları Ortaköy’e akın etti. Polisin yolu kapatması nedeniyle aile yakınları olay yerine gidemedi. Bazıları polisle tartıştı. Sinir krizi geçiren Fatma Geyik “Benim yeğenim koruma olarak çalışıyordu. Olayda yara almamış. Ancak arkadaşlarının çoğu ölmüş. Hepsini tanıyordum. Oranın çalışanları evimize gelip giden insanlardı” dedi.

Aydın Uslu ise “Oğlum 10 yıldır orada garsonluk yapıyordu. Evde uyuyordum. Akrabalarım arayıp saldırıyı haber verdi. Ben oğlumu aradığımda ulaşamadım. Şimdi buraya geldim ama polisler hastanelere yönlendirdi” dedi. Sabah saatlerinde ise bölgeye çok sayıda çevik kuvvet polisi sevk edildi. Ortaköy-Arnavutköy yolu trafiğe kapatıldı.

FASLI, LÜBNANLI LİBYALI, IRAKLI

AİLE ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İstinye Devlet Hastanesi’nde tedavi gören yaralıları ziyaret ederek sağlık durumlarına ilişkin bilgi aldı. Bakan Kaya, daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlarken şöyle dedi: “(Saldırıda yaralananlar) Türk vatandaşlarımız da var yabancılar da var. Birçoğu birçok kez Türkiye’ye gelmiş. Buradakilerle özellikle sohbet ettik. Türkiye’ye defaatle gelmiş yabancılar var. Türkiye’yi tanıyorlar, biliyorlar. Yabancılar ve Türkler var ama ağırlıklı olarak yabancılar var. Farklı farklı milletlerden… Burada Suudi Arabistanlı, Faslı, Lübnanlı, Libyalı, diğer hastanelerde farklı milletlerden vatandaşlar vardı.”  (AA)

4 şarjörle hayata 120 kurşun

KADERE BAK: BOMBADAN KURTULMUŞLARDI

Güvenlik amiri Fatih Çakmak 35 yaşındaydı. Kendi güvenlik ekibiyle birlikte çalışıyordu. 10 Aralık’ta Vodafone Arena Stadı’na düzenlenen bombalı saldırı sırasında görevdeydi. Ölümden kıl payı kurtulmuştu. Yılbaşı gecesinde ise daha önce defalarca görev yaptığı Reina’daydı. Teröristin kurşunlarıyla ilk hayatını kaybedenlerden oldu.

4 şarjörle hayata 120 kurşun

Otopsi işlemleri tamamlanan Çakmak’ın cenazesi ailesine teslim edilirken ağabeyi Erhan Çakmak, “Benim kardeşimi öldürdüler. Bir hiç uğruna öldü. Bana vatan sağolsun dediler. Eyvallah dedim. Hepsi vatanımız evladı dediler. Öldürdüler. Kardeşimi öldürdüler” diye konuştu. Saldırıda hayatını kaybedenlerden özel güvenlik görevlisi Hatice Karcılar da Fatih Çakmak’ın ekibinde çalışıyor du. O da Vodafone Arena’daki bombalı saldırıdan kurtulmuştu.

Beşiktaş’ta toplam 45 kişinin şehit düştüğü saldırıdan hemen sonra, Facebook’taki hesabından Vodafone Arena’nın fotoğrafını paylaşarak altına, “Severek geldiğim, gelmek için, göreve gelmek için can attığım yerdin. Artık her gördüğümde acı vereceksin” yazmıştı.

4 şarjörle hayata 120 kurşun

EŞİM ÜSTÜME KAPANDI

SALDIRIDA yaralanan eşi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Sinem Uyanık, dehşet anlarını şöyle anlattı:
“Eğleniyorduk. Birden bire insanlar koşuşturmaya başladılar. Sonra eşim bana ‘sakın korkma’ dedi. Üzerime kapandı. İnsanlar üzerimden koştular. Eşim 3 yerinden vuruldu. Üzerimden insanları sıyırıp çıktım. Çok korkunçtu. Birisi tarıyordu. İki kişi silahla ateş ediyordu. Barut kokuyordu içerisi. Eşim, diğer insanlar kanlar içindeydi. Sonra ambulans ve polisi aradık. Polisi aradım ‘Sakın kıpırdamayın yoksa kurban olursunuz’ dedi. Hiç kıpırdamadık. Sonra Özel Harekât girdi içeriye.”

4 şarjörle hayata 120 kurşun

İSRAİL’DEN GELMİŞTİ

GECE kulübüne düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden 39 kişiden biri de 19 yaşındaki İsrail vatandaşı Leanne Nasser. Saldırıda Nasser’in hayatını kaybettiğini İsrail Dışişleri Bakanlığı duyurdu. İsrail medyasının aktardığına göre, Türkiye’ye Tira kentinden gelen Nasser, üç arkadaşıyla birlikte Reina’da eğlenirken saldırıya hedef oldu. Saldırıda, Nasser’in bir arkadaşı da yaralandı. İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, daha önce yaptığı açıklamada, “Yaralanan bir İsrailli kadın hastaneye kaldırıldı. Ancak hayati tehlikesi bulunmuyor. Saldırı sırasında gece kulübünde olan ikinci bir İsrailli kadından ise haber yok” demişti.

4 şarjörle hayata 120 kurşun

ACI MESAJ: YERE DÜŞTÜ KASKINIZ

POLİS memuru 21 yaşındaki Burak Yıldız , Polis Meslek Yüksekokulu’ndan 1.5 yıl önce mezun olmuştu. 10 Aralık’ta Beşiktaş Vodafone Arena’da terör saldırısında şehit olan meslektaşları için Instagram hesabında, “Yere düştü kaskınız, annenizin öpmeye kıyamadığı alnınızı koruyan. Bir sedyeye konuldu hayalleriniz, kim bilir kaçtı yaşınız. 20-21-22 ? Yaşınızla ölçülebilir mi ki yiğitliğiniz?” diye yazmıştı.

Kaynak: hurriyet.com

Follower kaufen YouTube Likes kaufen Insta Follower kaufen YouTube Abonnenten kaufen TikTok Follower kaufen Instagram Likes kaufen TikTok Likes kaufen Deutsche Follower YT Likes kaufen Instagram Views kaufen TikTok Live Zuschauer kaufen Likes kaufen auf Instagram Deutsche Follower kaufen TikTok Views kaufen Buzzfan