ADAB-I KEBAP KİTABI – Mustafa Öncül

Adana’nın, ünü tüm dünyaya yayılmış lezzetlerinden olan ADANA KEBABI için şirin bir kitap hazırladık: ADAB-I KEBAP KİTABI

Adana’nın önde gelen kebap restoranlarından 5 Ocak Kebap’ın katkılarıyla yayımladığımız bu kitapta, kebap masalarının önemli kurallarından bazılarını bir araya getirdik.

(ADAB-I KEBAP KİTABI’nı, 5 OCAK KEBAP’tan temin edebilirsiniz. Tel: 0505 002 2092)
Mustafa Öncül’ün yazıp, Sefa Sofuoğlu’nun tasarımını yaptığı ADAB-I KEBAP KİTABI’nın girişindeki yazıyı aşağıda paylaşıyoruz:

“Adana deyince kebap gelir akla ve koskoca bir lezzet dünyasının kapısı ardına kadar açılır.
Ünü dünyaya yayılmış Adana Kebabı mı dersiniz, sabah kahvaltısı da dâhil olmak üzere günün 24 saati büyük bir iştahla yenen ciğer mi dersiniz, kaburga, kuşbaşı, kazbaşı, çöpşiş mi dersiniz…
Kebabın en lezzetlileri, en muhteşemleri bu güzel kenttedir.
Adana deyip geçmemek lazım…
Kebap deyip geçmemek lazım…
İster efsane Adana Kebabı, ister ciğer, isterseniz de diğer kebaplardan biri gelsin masanıza… Öyle paldır küldür yenmez o kebap!..
Adana’nın kebap âlemi, yıllar içinde kendi geleneklerini, kurallarını oluşturmuştur. Bu geleneklere saygılı olmak, kurallara uymak gerekir.
Peki bu kuralları bilmeyenler ne yapacak?..
Biz de bu soruya cevap olarak küçük bir
ADAB-I KEBAP KİTABI hazırladık.
Evde, kebapçıda ya da tablacıda bir kebap masasına oturmadan önce bu kitabı mutlaka okuyun; okuyun ki, çevrenizdekilere zortluk olmayın.😉” (*)
(*) Zortluk olmak: Adanacada, komik duruma düşmek, rezil olmak anlamında kullanılan güzide bir deyimdir.