ADANA ALTIN KOZA FİLM FESTİVALİ

Çukurova’nın geleneksel pamuğunu simgeleyen ve günümüzde sadece festivalin simgesi olan ama aynı zamanda bu bereketli toprakların bir zamanlar geçim kaynağı olan pamuğun kozası, Adana Film Şenliği’nin Altın Koza olarak anılmasını sağlamıştır.

Her yıl Eylül ayında gerçekleştirilen Altın Koza Film Festivali’nde sinemanın önemli isimlerinin festival haftasında Adana ‘da sinemaseverlerle buluşması ve Adana’nın en işlek caddelerinde üzeri açık araçlar içerisinde halkın merakla ünlü isimleri görme yarışı görülmeye değer. Festival haftası boyunca Adana’nın bir çok sinemasında yerli ve yabancı filmlerin izlenilmesi, sinema üzerine düzenlenen atölyeler, söyleşiler ve paneller düzenlenmektedir.

Bu yıl 27.’si 14-20 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan festivalde; yetkililer COVID-19 önlemleri kapsamında bu yıl şehir dışından konuk ağırlanamayacak; sinemaseverlerin festival filmlerini online olarak izleyebilecekleri; ayrıca Adana’da pandemi koşulları gözetilerek hazırlanacak bir salonda yarışma filmlerinin gösterimlerinin yapılacağını belirtti.