Adana’daki tarihi Kız Lisesi’nde “Anı Müzesi” açıldı. Nurettin Çelmeoğlu’nun Müze hakkındaki yazısı

Adana Valiliğince ek hizmet binası olarak kullanılan tarihi kız lisesinde nde “Anı Müzesi ” açıldı.

Valilik ile Adana Kız Lisesi Mezunları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğince oluşturulan müzede, binanın lise olarak eğitim verdiği dönemde kullanılan araç gereçler ile o döneme ait fotoğraflar yer aldı. Dernek Başkanı Belkıs Yakıcı, açılış programında, anıları yaşatarak geçmişle gelecek arasında köprü kurmak istediklerini söyledi.

https://www.facebook.com/photo/?fbid=2597196010457470&set=pcb.3744556175826594

 

 

KIZ LİSESİ MÜZE AÇILIŞI VE GELEN BEKLENTİLER /Nurettin Çelmeoğlu

Kız Lisesi Mezunları Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nin Müze teşebbüsünü açılış davetiyle öğrenmiştik. Açılıştan bir gün önce, Tarihi Kız Lisesi Binasının geçmişinden, giriş kapısındaki yazıtı ele alarak bahsetmiştik.

Önceki köşemizde de açılışın ilk safhasını sunarken, binanın 90 yıldır Kız Lisesi olarak tanındığını ve bu adın korunmasına değgin düşüncelerimizi açıkladık. Netice olarak da, hangi koşullar ve görüşler altında olursa olsun, teşebbüsü sonuçlandıran Valimiz Sayın Yavuz Selim Köşger’e ve Dernek yöneticilerine bir kez daha teşekkür ediyor ve tekrar açılış notlarımıza dönüyoruz.

VALİ YARDIMCISI JESTLE GELDİ

Vilayet Yönetiminde Kadın Vali Yardımcısı olduğunu duymamıştım. Törende öğrendim. Sayın Huriye Küpeli Kan, bahçeye mavilerin tatlı esintilerini yayan özgün bir giysisiyle geldi. Resmiyetin gereksiz asık suratlılığından eser bile taşımayan içten, dost ve sıcak davranışlarına tanık olmanın beni bu kadar sevindireceğini düşünemezdim. Giysisi ile ilgili olarak da, “Bir Yörük Toplantısındaydım, oradan doğruca buraya geldim” diye açıklama yaptı.

Güler yüzlü idareciler bana güven ve mutluluk kadar Adanalı olmamdan dolayı gurur vermiştir. Mukadder Öztekin, Ali Rıza Aydos, Oğuz Kağan Köksal ve Cahit Kıraç defalarca görüştüğüm güler yüzlü valilerdi. Yakından tanımasam da, eminim, Yeni Valimiz Sayın Köşger de bu niteliği taşıyor. Günü onurlandıran Vali Yardımcımız Sayın Huriye Küpeli Kanda, güler yüzüyle tatlı havayı yoğunlaştırdı.

https://bolgegazetesi.com.tr/kiz-lisesi-muze-acilisi-ve-gelen-beklentiler/