AHMET KARATAŞ27.01.2021

Öğrencilik ve memuriyetle birlikte otuz yılımın geçtiği Ankaralı günler bitmiş ve Adana’ya dönmüştüm. Mensubu olduğum üniversitenin kütüphanesini kurma görevimin yanında, bir de “Çukurova Kent Kitaplığı ve Arşivi” ni yapılandıracaktım.

Bu amaç doğrultusunda çalışmalara başlamış ve çekirdek koleksiyon alımlarını yapmıştık. Ahmet Nadir İşisağ, Çukurova Kent Kitaplığı ve Arşivi’ne yönelik Adana Kamuoyunda beliren olumlu etkilerden olsa gerek, kütüphaneci meslektaşım Hüseyin Batar aracılığıyla, benimle görüşmek istediğini dile getirmişti.

Bir süre sonra elinde; Tevfik Kısacık’la birlikte yazdığı “Bağdat-Berlin Hattında Kırılma Noktası: Belemedik Toros Tüneli” adlı kitapla, ziyaretime geldi. Kendisiyle tanıştık. Karşımda; yakışıklı, heyecanlı, istekli, naif ve oldukça centilmen bir Adana sevdalısı vardı. Hafızası, sadece yaşıyla sınırlı dönemleri değil, tüm Çukurova’nın tarihsel süreçlerini içerecek biçimde canlı ve popüler bilgiyle doluydu. Çukurova ile ilgili basılı, görsel ve işitsel bilgi kaynaklarını, kütüphanemizde topluca gördüğünde yaşadığı şaşkınlığı ve sevinci anlatmam olası görünmüyor. Daha öncesinde görmediği ve bulamadığı kitapların çoğunluğuna sahip olmamıza rağmen, elbette bizde olmayan kaynaklar da vardı.

Zaman içinde talep etmiş olduğu yabancı kitapları da sağlamaya başladık. Çocuklar gibi şendi. Kitaplar gelir gelmez, tanıdığı birisi vardı ona gerekli yerleri tercüme ettirerek, eksik olan bilgilerini tamamlıyor ve hızla konuları kitaba dönüştürüyordu. Kendisine bir yayıncı bulma çabalarımız sonuç vermiş ve Akademisyen Kitabevi sahibi değerli dostum Yasin Dilmen, Ahmet Nadir İşisağ abinin kitaplarını yayınlamayı kabul etmişti. Nitekim kitapları arka arkaya çıkmaya başladı. Ve Ahmet Nadir İşisağ, TÜYAP Adana Kitap Fuarı’nın değişmez Adanalı yazarlarından birisi oldu. Mutluluğunu ifade eden tavrı mahcubiyet gibi görünse de, devam eden tedavisine yansıyan bir iyileşme ve sürekli yazma isteği had safhadaydı.

Daha öncesinde  “Dönüm” adlı yerel gazeteyi çıkarmış ve yazı işleri müdürlüğünü yapmıştı. Bu dönemde, Adana Tarihi üzerine yaptığı araştırmaları dizi yazısı olarak literatüre katmış ancak ne yazık ki gazete koleksiyonu bir şekilde kaybolmuştu. Zaman içinde, Milli Kütüphane ’de bulunan nüshaları elde edecektik. “Eshab-ı Kehf Tarsus mu, Afşin mi”“Yakıla Yıkıla Adana”,  “Atatürk’ün Adana Günleri”“Adana Ziyaret ve Yatırları”“Adana’da Unutulan Meslekler”“Strabon ve Ramsay’ın Çukurova Gezilerinin İncelenmesi”“Adana : Tarih Boyunca İsimleri ve Kaynakları” adlı dizi yazıları Dönüm ’de tefrika edilmişti. “Ah Adania Ah!” isimli romanı ise yayınlanmayı bekliyordu. İlgili gazetenin koleksiyonunu elde ettikten sonra gözden geçirip yeniden ele alacaktı.

Yazının devamı linkte

https://www.altinrota.org/yazilar/ahmet-nadir-isisag-1948-2020-cukurovanin-romantik-yakisiklisi/244?fbclid=IwAR3ynI0B-P-dERCVL37XrYkorsfNIo3KyKawml5qu_5XMOckn4PvZTU9CD4