Perşembe akşamı gittiğim Adana’dan pazar sabahı döndüm. Gündüz sıcağı yormayan, akşam açık havada şort – tişört oturunca bile üşütmeyen şeker gibi bir havada dolu dolu iki gün geçirdim Adana’da.

Her festivalde olduğu gibi Adana Altın Koza’da da jüri, adaylar arasından kendilerince “En iyi”leri seçip ödüllendirdi. Tebrik ediyorum hepsini.

“28. Altın Koza Film Festivali”nden ben de kazançlı dönüyorum İstanbul’a.

Çünkü tam beş kitap sahibi oldum festival sayesinde. Üstelik beş kitaptan dördü imzalı.

Yeşilçam’ın “Çirkin Kral”ı Yılmaz Güney’in eşi Fatoş Güney’in “Camları Kırın Kuşlar Kurtulsun”.

Türk sinemasının ünlü yapımcılarından Sabahattin Çetin’in “Hatırlamak, Sinema ve Siyaset Anıları”.

“Altın Koza Film Festivali”nde “Onur Ödülü”ne layık görülen sanatçılar için Rıza Kıraç’ın yazdığı kitaplar: “Haluk Bilginer – Büyücünün Sırrı”, “Şerif Sezer – İnadın Zaferi” ve “Yavuz Turgul – Kaostan Çıkan Filmler”.

Fatoş Güney, Sabahattin Çetin, Haluk Bilginer ve Şerif Sezer’e kitaplarını imzalattım.

Gizli yapımcı: Yağmur Ünal

28. Adana Altın Koza’da yarışan 10 filmden biri “Bir Nefes Daha”ydı. Festival kataloğunda filmin yapımcısı olarak sadece Müge Özen’in adı yazıyordu. Madde bağımlılığı yüzünden müzik hayalleri sekteye uğrayan 19 yaşındaki “Fehmi”yle yollarının kesiştiği zıt ikizi “DJ Devin”le aşkı ve inişli çıkışlı rap yolculuğunu anlatan filmin katalogda adı geçmeyen bir yapımcısının daha olduğunu öğrendim.

O yapımcı, Türk sinemasının Sultanı Türkan Şoray’ın kızı Yağmur Ünal’dı. “Bir Nefes Daha”nın çekilmesi için o işe ciddi bir para yatıran Yağmur Ünal’ın adının yapımcılar orasında olmaması ilginç. Yağmur Ünal “gizli yapımcı”lığa başladıysa o başka!

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/ali-eyuboglu/bes-kitap-aldim-altin-kozadan-6601103