Bi tur versene – Aydan Çelik

Bi Tur Versene , bisiletini çaldığım babama, dengede kalmamı sağlayan anneme ile başlıyor ve sonra bir masal gibi devam ediyor.

Bisikletin Manifestosu, Müslüman Mahallesindeki Salyangoz, Masrafsız Seksapelite gibi başlıklar muhteşem karikatür ve çizimlerle birleşiyor ve Türkiye’deki bisikletin resmi ortaya çıkıyor.

… vakti zamanında bir uzay konferansı yapılmış. Amerikalılar Mars’a, Ruslar Satürn’e , Çinliler Neptün’e, uzayın daha derinliklerine gideceklerini falan sıralamış. Sırası gelen Türk temsilci: ‘Biz Güneş’e gideceğiz’ deyince ortalık bir anda karışmış. Herkes heyecanla ‘O nasıl olur? Güneş çok sıcaktır, oraya gidemezsiniz’ diye atılınca, bizimki kendinden emin yanıtlamış: ‘Biz akşam serinliğinde gideceğiz’.

Nükleer santrallere yatırım yapan, otomobile tapan Türkiye resmi heyetinin Kopenhag’a götürdüğü özel projelerden biri Türkiye’de bisiklet kullanımının arttırılacağı ile ilgiliymiş. (kaynak: Bi tur Versene)

Aydan Çelik’in bisiklet üzerine yazı ve şahane çizimlerinin yer aldığı Bi Tur Versene kitabının sayfalarını çevirmek, bisikletimle pedal çevirmek kadar güzel.

Kalemin ve tekerleğin  dert görmesin, sevgili  Aydan Çelik.

bi tur