Bize özgürlük getirecek sanmıştık… – Cem Erciyes

Cem Erciyes

İnternet dünyanın bütün halklarını ve bilgilerini birleştirip bize sınırsız özgürlük getirecek sanmıştık. Şimdi en yakın arkadaşlarımızla bile Amerikan sosyal medya şirketleri olmadan haberleşemiyoruz. İnternetin vanası ise devletin elinde, gönlüne göre bazen kısıyor, bazen açıyor, bazen tümden kapatıyor…

İnsanların habere en çok ihtiyaç duyduğu bir zamanda haber kaynaklarının susturulmasında toplum yararına aykırı bir şeyler olduğu muhakkak. İdlib’te resmi açıklamalara göre 33 askerin şehit olmasından sonra internet ve sosyal medyanın yavaşlatılmasından söz ediyorum.

İnternet, çevirmeli ağlarla hayatımıza girdiğinde sınırsız bir özgürlüğü de beraberinde getirdiğini sanmıştık. Artık her şey, dünyanın bütün bilgileri engellenemez şekilde elimizin altındaydı. İnternet, dönemin gözde kavramı ‘küreselleşme’ye çok uygun bir yenilikti. Herkesi birbirine bağlıyor, sınırları aşıp ulus ötesi bir cemaat vadediyordu. Bu sayede devletlerin kendi sınırları içindeki hükümranlık alanları da sarsılacak gibi görünüyordu. Aslında başlarda biraz öyle de oldu… 2000’lerin başında gerçekten de internetin desteklediği uluslararası bir eylemci kitle, küresel kapitalizm karşıtı gösterilerle dünyada sıkı bir rüzgar estirdi. Meğer tam o sıralarda kendisinden ‘modası geçti’ diye bahsedilen ulus devlet, mayalarındaki milliyetçi dozu artırıp, sınırlarını pekiştirmekle meşgulmüş. 2010’ların sonunda mutlakiyetçi liderler ve kuduruk milliyetçiliklere teslim ülkeler çoktan internetin kontrolünü tamamen ele geçirmiş, kendi yurttaşlarını denetleyip eğip bükmeyi tamamlamış, hatta süper güçler birbirleriyle dijital savaşlara girişir hale gelmişti.

Yazının devamını okumak için tıklayın