Çukurova Üniversitesi Liderini Kaybetti – Ahmet Çınar

O kaçınılmaz acı gün geldi çattı. Çukurova Üniversitesi ile özdeşleşmiş Mithat hocamızı kaybettik. Hoca 98 yaşını idrak etmişti. 31 Yıl önce emekli olan Mithat hocanın rektörlükte gösterdiği bilinsel vizyonu, yönetimdeki kendine has beceri ve hoşgörüsü maalesef bazı halefleri tarafından gösterilemedi. O sıradanlar arasında, sıra dışı olan bir akademisyendi.
Almanya George August Üniversitesinde tanıdığım Mithat Özsan bizlerin akademik hayatına yön veren tek insandı. Ülkemizde “Hocam” diye hitap ettiğim tek kişidir. 33 Yıllık Çukurova Üniversitesi hayatımda rektörlüğe layık ender kişilerden biri olmuştur. Her sorununuza yardıma hazır, takipçi, tüm elemanlarını savunan ve koruyan, hatırşinas bir yapıya sahipti. Hoca ile inanıyorum ki herkesin gülümseyerek hatırlayacağı ve paylaşacağı bir anısı vardır. 31Yıl önce emekli olmasına karşın Adana’da unutulmayanlara katılmıştır.
Yaşamında bizlere akademik olarak dik durabileceğimiz, modern araştırma altyapısı, düşündüğümüzü rahatlıkla söyleyebileceğimiz ve tartışabileceğimiz bir üniversite sundu.
Ülkemizde benim bildiğim kadarıyla üniversite birimlerinde bilim politikasını sorgulayan ender yöneticilik örneğini verdi.
Hocamızın mirası ülkemizde kuruluşuna liderlik ettiği 5 üniversite olduğunu biliyor musunuz? Bunlar Adana, Çukurova Üniversitesi, Mersin, Mersin Üniversitesi, Kahramanmaraş. Sütçü İmam Üniversitesi, Hatay, Mustafa Kemal Üniversitesi, İstanbul, Kadir Has Üniversiteleridir. Ülkemizde Üniversite kuruluşuna önder olmuş beklide tek akademısyendir. Umarım bu Üniversitelerde onu unutulmazlar sınıfına yüceltirler.
Gerek Üniversite ve gerekse özel hayatta onunla beraber olmak, aileden bir büyüğünüzle hayatı paylaşmak gibiydi. Makamına gittiğinizde mutlaka bir içeceği ve meşhur purolarından birini sizlerle paylaşırdı. Gerek Bölümümde ve gerekse Subtropik Meyveler Merkezinde saat 18 den sonra bizleri ziyareti gerek benim ve gerekse o yıllarda mastır ve doktora arkadaşlarımın içtenlikle hatırlayacağı anılardır.
Çukurova Üniversitesi kuruluşunda, hiçbir üniversite kuruluşunda hayal bile edilemeyecek 20 bin dekarlık kampusun oluşturulmasında Ankara’da DPT, Sayıştay’da istediğini almak için verdiği mücadele inanılmazdı. Onun yönetiminde de yerel yönetimin arazide talepleri olmasına karşın, bu istekler süresiz etkisiz kalmıştır. Üniversitem onun yönetiminde gerek eğitim ve gerekse akademik yaşamında saygınlar arasında yerini almıştır. Tüm doktora bitişlerinde düzenlenen toplantılara istisnasız katılmış ve yapılanları yakından takip etmiştir. Size Üniversitem hakkında Sayın Demirel’in unutulan bir sözünü anımsatmak isterim.” Türkiye’nin 10 eserinden biri de Çukurova Üniversitedir” demişti. İşte o eseri yaratanların başında Sayın Özsan gelmektedir.
Hocam tüm çalışma hayatımız süresince komşumuz olmuştur. Üniversite dışında hocam ve eşi Ergin Hanımla bir arada olmak, sohbet etmek, Ergin Hanımın harika sofrasında olmak, bizlerin unutamayacağımız anılar olarak kalacaktır.
Hakkın rahmetine kavuşan Hocama Allahtan rahmet, Ergin Hanıma, kızları Sevtap ve Gülsün ile sevenlerine baş sağlığı ve sabırlar diliyorum. Ruhun şad olsun, bedenin nurlar içinde yatsın.
Kurucusunu kaybeden Üniversiteme ve diğer 4 üniversiteye de baş sağlığı diliyorum.