Durul Gence’yi de kaybettik. Her geçen gün bir değeri daha sonsuzluğa uğurluyoruz. Müziği bizlere sevdiren, müzik için gecesini gündüzüne katan, enstrümanıyla yatıp kalkan, bir efsane daha terk etti dünyamızı… Bütün ustalarımıza müziğe yaptıkları katkılardan, dünyamızı güzelleştirme çabalarından ötürü ne kadar teşekkür etsek azdır.

Ben Durul Ağabey ile hiç karşılaşmadım. Ama yaklaşık iki senedir telefon görüşmelerimizle kendisini tanıma fırsatı buldum. İnsanın hayran olduğu bir müzisyen ile telefonla iletişim kurması zor. Zira sohbet esnasında gözüne bakmak, baget tutan ellerini incelemek, dünden bugüne anılarını yüz yüze dinlemeyi çok isterdim; müzik konuşmayı da… Zira ondan öğreneceğim çok şey vardı. Ama olmadı…

Durul Ağabey ile müzikal sohbetlerden ziyade, ekonomik zorluklar, müzisyenlerin sıkıntıları, emeklilik, sigorta vs. gibi sıkıcı konular hep konuşmamızın merkezine yerleşti durdu.

Durul Ağabey’in karşısında ben bir müzisyenden ziyade, bir meslek birliği başkanı olarak sıkıntılarını çözebilecek biriydim. Onun için bütün sohbetimiz hep teknik konular üzerinde olmuştu. Oysaki telif haklarına saygılı ve de telif hakları ihlallerine karşı Fikri ve Sınai Haklar Mahkemeleri’nin -hukuk ya da ceza- kanundan gelen yaptırımlarını uyguladığı bir ülke olabilseydik, biz de bambaşka şeyler konuşurduk Durul Ağabey ile. Ne yazık ki gerçekleşmedi. Ben kendisine hakkımı sonuna – hatta sonsuza kadar- helal ediyorum. Umarım bu dileğim bir şekilde ulaşır kendisine.

Gelelim Durul Ağabey ile konuştuklarımızın kısa bir analizine.

Türkiye’de eser sahiplerinin, yorumcuların ve yapımcıların telif hakları müzik meslek birlikleri eliyle takip ediliyor. Eser sahibi ve bağlantılı haklar meslek birlikleri farklı hak gruplarını temsil ve takip ediyor. Eğer söz yazarı ve besteci iseniz MESAM ya da MSG, yorumcuysanız MÜYORBİR, yapımcıysanız MÜYAP, MÜYABİR ya da MÜZİKBİR sizlerin haklarınızı takip ediyor.

Daha önce iki kez gerçekleştirilmeye çalışılan ama ne yazık ki devamı gelmeyen tüm müzik meslek birliklerinin katılımı ya da temsiliyetiyle gerçekleşecek 3. OLB (Ortak Lisanslama Birliği) yeniden kurulma aşamasında. Bu çok olumlu bir gelişme ama geçmişten ders almazsak, geçmişteki hataları tekrarlarsak, sonuç yine hüsran olur. Nedir bu hatalar, sıralamaya çalışayım naçizane…

Müzik meslek birlikleri eski prestijlerinden çok şey kaybetmiş durumda. Toplu hak mücadelesine dikkat çekmek yerine, özellikle genel kurullardaki sansasyonel haberler telif mücadelemize çok büyük zarar vermekte. Bunun bir an evvel önüne geçilmeli.

https://www.birgun.net/haber/durul-gence-ile-konusamadiklarim-362974