Korona virüsü salgını nedeniyle evlerimizde olduğumuz bu günler için ufak bir liste hazırladık. Tabii ki bu kadar kısıtlı bir listede mutlaka unuttuğumuz yapımlar olacaktır. Listede son yıllarda vizyona çıkan filmler ağırlıkta olsa da bazı eski yapımlara da yer verdik.

Bütün dünyayı sarsmış olan korona virüsü salgını yüzünden evlerimize kapandığımız bu günlerde, bazılarını Netflix kanalında, bazılarını internet kanallarında, bazılarını ise zamanında (eğer biriktirmişseniz) DVD’lerde bulabildiğiniz filmlerden ufak bir liste hazırladık.

Baştan belirtmekte yarar var: Bu liste en beğendiğimiz filmler listesi değil. Kuşkusuz listeyi oluştururken, belli bir düzeyin üzerinde yapımlar seçmeye çalıştık ama aynı zamanda da ‘seyir zevki yüksek’ filmleri ön plana aldık. Dolayısıyla ‘en iyi filmler deyince’ bizim de aklımıza gelecek bazı çok sağlam filmleri hatta başyapıtları, ağır karamsar havalarından, işledikleri (kuşkusuz çok önemli) konuların ciddiyeti ve ister istemez biraz ‘kapanç’ atmosferlerinden dolayı listemize almadık.

Tabii ki bu kadar kısıtlı bir listede mutlaka unuttuğumuz yapımlar olacaktır. Listede son yıllarda vizyona çıkan filmler ağırlıkta olsa da bazı eski yapımlara da yer verdik.

Son olarak çok ‘hafif’ bir seçki olmaması için listede, birkaç tane de olsa ciddi bir gerilim taşıyan hatta seyirciyi bayağı ‘diken üstünde tutan’ filmler bulunduğunu da ekleyelim.

Remember: Her filmi merak uyandırıcı olan, yönetmen Atom Egoyan’dan çok sağlam bir senaryo, kusursuz oyunculuklar ve muazzam bir sürpriz final barındıran bir yapım olduğu için…

Pain and Glory: Bizce, yıllar sonra en iyi filmlerinden birini sunan Pedro Almadovar’ın çılgın ama bir o kadar da ‘derin’ dünyasını tekrar hatırlamamıza vesile olduğu için…

Yazının devamını okumak için tıklayın