Sertab Erener, Aya Nakamura, Lil Zey, Nova Norda, Kings Of Convenience, Bedo, Xir, Ufuk Beydemir, Ozbi, Oralet’ten yeni şarkı ve albümler…

Sertab Erener, 1992 tarihli “Sakin Ol”u trap altyapılarıyla yeniden düzenlemiş. Şarkıda rap yapılıyor diyeceğim ama bir şeye rap demek için pek çok özelliğin bir arada olması gerekiyor. Hızlı konuşulan bölümler var demekle yetineyim. Bu şarkı, sözleri itibarıyla ve zamanlaması itibarıyla “anlayana!” modunda olmuş. Erener yeni albümünü yıl içinde çıkaracak. Zaman zaman bu albümden parçalar yayınlayarak müzik gündeminde kalmayı hedefliyor anladığımız kadarıyla.

Haftanın müzik panoraması

Mali asıllı Fransız sanatçı Aya Nakamura, günümüzde Afropopun popülerleşmesini sağlayan en önde gelen isim. Ne yapsa Fransa’da liste başı oluyor. Bu hafta yayınlanan “Bobo” isimli yeni romantik şarkısının da başarılı olacağına şüphe yok. Nakamura, dünya çapında da önde gelen isimler arasına girmeyi ve dinleyici kitlesini Fransızca konuşulan coğrafyanın dışına taşımayı başardı. “Bu yaz Türkiye’ye kim gelsin” yazı kategorisi vardı eskiden. Türkiye’ye her yaz onlarca büyük ismin geldiği yıllarda bu yaz şunlar gelsin yazılarıyla organizatörlere mesaj yollanırdı. Bir anlamda kamuoyu yoklaması yapardık. Bu yıl böyle bir yazı yazsaydım Aya Nakamura bu listede muhakkak olurdu.

Haftanın müzik panoraması

Nova Norda’nın yeni şarkısı “Bataklık”, “Deli miyiz neyiz bize ne oldu” diye başlıyor, “Kalbim bir bataklığın içinde” diye devam ediyor. Bu dönemde kimseye neden karanlık şarkılar yazıyorsun denmez. Aksine bunu harika bir şekilde yapan Nova Norda gibi sanatçılar tebrik edilir.

Haftanın müzik panoraması

Hip hop/arabesk çizgisinde şarkılarıyla tanıdığımız Bedo’dan bu hafta R&B’ye meyleden “Kaç Defa” adlı yeni bir şarkı geldi. Bedo’nun sesi, alaturka melodileri ve kullandığı beatler birbiriyle çok uyumlu. Şarkılarını başarılı bulanlardanım. Daha fazla ilgiyi hak ediyor. Doğru isimlerle çok iyi işler çıkaracağını düşünüyorum.

Haftanın müzik panoraması

Oralet, müziğiyle yeni tanıştığım bir rock ekibi. Yeni şarkıları “Nedeni Var”, 70’lerin klasik rock soundunu günümüze taşıyor. Açıkçası bu kolay bir sound değil ama Oralet üstesinden gelmiş. Her şeyin birbirine benzediği müzik sahnemizde farklı bir ses İzmirli Oralet. Ben diğer şarkılarını da beğendim. Umarım siz de beğenirsiniz.Maldivlerde su üstü villalarda ultra her şey dahil, vizesizClub Med, 70 yıllık deneyimleOtomobilinizi Seçin, İnceleyin, Satın Alın.Borusan Otomotiv İkinci El  by Taboola 

Xir’in büyük başarı yakalayan “Sallan” isimli şarkısına bu hafta Bee Gee’den bir dans remiksi geldi. Geçenlerde başka iki rapçi Norm Ender ve öncesinde de Sagopa Kajmer dans parçaları yaptı. Rap şarkıların dans remiksleri ve dans/rap yeni parçalar giderek artacaktır. Nedeni açık; çünkü çok iyi bir bileşim bu. Bee Gee’nin remiksini ayrı bir yere koyuyorum ve önemsiyorum. Daha fazla iyi DJ’in rape yaklaşması gerekir.

Bahsetmek istediğim bir diğer remiks Ufuk Beydemir’in “Hiç” adlı son şarkısına yapılan Can VS remiksi. Daha farklı bir anlayışta ama aynı şekilde başarılı bir remiks. Rock şarkıların eskiden coverlanmak suretiyle yeniden yaratılması keyif verirdi. Remiks de güzel bir yöntem.

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/mehmet-tez/haftanin-muzik-panoramasi-6516607