İçindeki dünyanın her ‘zerre’sini resmediyor – Kudret Sönmez

Bazı vakitlerde “zerre” kadar etkilenemiyor insan, güneşin dünyaya çaktığı ışıkla oluşup her yana saçılan renklerden… Veya duygularımız sörf yapacak takati bulamıyor; parçalı, bulutlu, sağanak bir göğün dalgalı hallerinde.

Bazen de küçücük bir tabloyla çerçevesiz etkileşimler kuruyor insan. Yere göğe sığmayan karanlığı aralayıp, güneşten düşen bütün renklerin sızıntısını görüyor zemindeki resmin ahenginde. İşte o vakit, minicik sevinçlerde kocaman mutluluklar buluyor yüreğimiz.

Sonra, anlatmaya başlıyor içimizdeki bilirkişi; yukarıdaki devasa ateş topunun, sönmeksizin niye yandığını.

***

Bir ressam… “Eserlerini zihinsel bir temsil sistemi içerisinde oluşturan ‘Torosların Kız Çocuğu’…” diyerek özetledi kimliğinin birkaç dilimini.

Ve bu Ressam Sera Ersu, 12. kişisel sergisini retrospektif kıvama getirip “Zerre” adını verdi… Ressam Rahime Korkut’un kurup Adana’ya kazandırdığı Korart Sanat Galerisi’nde 20 Mayıs Cuma günü saat 18.00’de açılan sergide, 2005 yılından bugüne kadar akıtılan yürek boyalarıyla renklenmiş 25 tablo yer aldı.

SERA ERSU KİMDİR?

1961 yılında Adana’da doğan ressamımız, 4 yıl atölye eğitimi almış ve ardından profesyonel olarak sanatsal çalışmalarını sürdürmüş… Tablolarında genellikle yağlıboya ve desen kalemi kullanmış. Soyut, figüratif, özgün kompozisyonlar oluşturan sanatçı, “Zerre”den önce 11 kişisel sergi açmış. Yanı sıra, karma etkinliklere katılarak tablolarının gücünü paylaşma imkânı bulmuş. Avusturya ve Amerika’da özel koleksiyonlarda tabloları bulunan Ressam Sera Ersu, ulusal ve uluslararası arenalarda pek çok ödüle layık görülmüş.

Ersu’nun, “Hepimiz evrende bir toz zerresiyiz, yani o kadar önemsiziz. Sadece, ruhlarımız sayısız zerrelerden oluşmaktadır ve dünyada iyilik, güzellik kazansın, egolara yenik düşülmesin istiyorum.” sözleriyle anlam yüklediği sergi, 3 Haziran 2022 tarihine kadar Korart Sanat Galerisi’nde sanat dostlarıyla yüzleşmeye devam edecek.