Kadın ruhu pazenlere büründü – Kudret Sönmez

İnsan evladının ataları, tuval niyetine mağara duvarlarının pütürlü zeminlerine ilk resimleri yapalı 40.000 yıldan fazla olmuş. Sanat değil de hayata dair kaygılarından arınmak için bu eylemi gerçekleştirirken, çağımıza erişen estetik anlayışın temeline ilk harcı koyduklarının farkında bile değillermiş.

Ve o atalarımız, yazmayı, konuşmayı bellemeden önce biçimlendirdikleri figürleri, doğal darbelerle oyulmuş “Mağara Hayat Galerisi”nde sergilemişler. Malzemeleri kandan, taştan, topraktan, bitki köklerinden derlemişler. Yani, yarınlarını öngörmeden geleceğin kabuğunu kırmışlar.

Artık, deneyimlenen ve gelişen beyniyle gökyüzüne çizikler atıyor insanlık. Uzayın gizemli dehlizlerine araçlar yollayıp kapılarını çalıyor gezegenlerin. Kasalar yeşillikle dolsun diye deşilen dünyanın dibi bile yetmeyince kimseye, seyyahlar gönderiliyor göğün öteki yüzüne.

Eğer bir gün güneşe dünyanın suyu sıkılırsa kimse şaşırmamalı bence. Mavilikte yuvarlanan ateş topu sönerken, insanoğlunun son yapıtı tüter belki. Ve o dumanlı tabloyu izlerken sanırım, eritip bitirmenin vandallığı da küllenir.

***

Sinem Alpaslan… 1985 yılında İstanbul’un Sarıyer’inde gelmiş dünyaya… Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Görsel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Öğretmenliği Ana Bilim Dalı’nda lisans eğitimini tamamlamış ve aynı yıl Niğde’de Görsel Sanatlar Öğretmeni olarak mesleğe başlamış. Adana’ya döndükten sonra, Çukurova Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Resim-İş Öğretmenliği Anabilim Dalı’nda yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamlayarak sanat hayatının diğer boyutlarına geçmiş.

Adana’dan “Yılın Fark Yaratan Öğretmeni” seçilerek 24 Kasım 2016’da Cumhurbaşkanlığı resepsiyonuna davet edilen Sinem Alpaslan, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından desteklenen projelerde yer almaya, bildiri-makale çalışmalarına ve çeşitli

Sergilerle sanatsal etkinliklerine devam etmiş. Doktora tezi “Türkiye’de Görsel Sanatlar Dersi” adıyla Ekim 2021’de kitap olarak yayımlanmış… İl-İlçe Millî Eğitim Müdürlükleri Eser İnceleme Komisyonu’nda görev üstlenen sanatçımız aynı zamanda, Görsel Sanatlar Eğitimi Derneği ve Düşleyen Çocuklar Derneği üyesi olarak kültürel birikimlerini paylaşmaktadır.

“PAZEN PORTRELER” RESİM SERGİSİ

Eğitmeyi, üretmeyi ve gelişmeyi başarıyla sürdüren Sinem Alpaslan, 22 Haziran Çarşamba günü saat 17.30’da ARD Kaman Sanat Galerisi’nde kişisel bir resim sergisi açtı… Alpaslan, “Pazen Portreler” başlıklı etkinlikte, farklı ebatlarda karışık teknikle çalıştığı 20 tabloyu sanat dostlarının izlenimlerine sundu. Sanatçı, konuya dair şu açıklamaları paylaştı:

“Resimlerimde ilham aldığım, kullanacağım renklerin belirleyicisi, pazen kumaşlardır. Pazen (divitin, flanel, hasse…), dünyanın farklı bölgelerinde geçmişten günümüze kullanılagelen özellikle de Anadolu’da binlerce yıldır sedir örtüsünden bebek battaniyesine, kadın entarilerinden muska kılıflarına pek çok alanda yaşantılarda yer edinmiş bir kumaş türüdür. Onu dönüştüren, yeni kullanım alanları yaratan ise kadınlar olmuştur. Fakat resimlerimdeki kadın tasviri ile amacım, Anadolu kadınının aşırı fedakâr, anaç, zaman zaman utangaç duruşundan uzak; daha modern bir duruş sergileyen yenilikçi, protest, aydın ve barışçıl yönü ön plana çıkarmaktır. Tuvale eklemlenerek portrelere dinamizm kazandıran pazen ve benzeri kumaşlar, kimisinde bütünleşik kimisinde eğreti duruşuyla yaşamdaki konumumuzu sorgulatır.”

Sanatseverler tarafından beğeniyle izlenen resimler, 30 Haziran 2022 tarihinde son kez izleyicisiyle buluştu.