MandalAdana sergisi açıldı

Nurten Turhan Yüksel, “Sergi konseptimiz Adana. Mandala felsefesi ile birleştirip MandalAdana  yı oluşturduk ve Adananın sıcaklığını kültürünü bereketini  renkler ve sembollerle işledik” dedi.

“Bir Memleket Hikayesi MandalAdana” sergisi açıldı.

14 kadın tarafından hazırlanan eserler Adana Ressamlar Derneği Sanat Galerisinde Adanalı sanatseverlerle buluşturuldu. Nurten Turhan Yüksel Tasarım Atölyesi’ndeAyten Ulukan, Hatice Kaya, Işıl İdem, Mukaddes Eroğlu, Nuran Güloğlu, Esra Akpınar, Safiye Acaroğlu,Gaye Berkmen,  Semra Taşucu, Sibel Çakar,Yasemin Gündüz,Yeter Yüksel, Gül Topkara, Seval Dıblan, Nurten Turhan Yüksel tarafından hazırlanan eserler Adanalıların beğenisine sunuldu.

Nurten Turhan Yüksel, “Ben tasarım atölyesi sahibiyim. Ç. Ü. Heykel mezunuyum. Eğitmenliğim eşliğinde hanımlarla aktif çalışıyoruz. Sergi konseptimiz Adana. Mandala felsefesi ile birleştirip MandalAdana ‘yı oluşturduk ve Adananın sıcaklığını kültürünü bereketini  renkler ve sembollerle işledik” dedi.

Yüksel, sergiye MandalAdana ismini neden verdiklerini şöyle anlattı:

“Mandala Hinduizm ve Budizm’de evrenin yapısını simgelediği düşünülen ve meditasyon amacıyla kullanılan sembollerdir. Sanskritçe’de çember anlamına geliyor. Kelimenin kökeni “manda ‘enerji ” la” kap anlamındadır. Enerjiyi saklayan kap olarak görüyoruz. Adananın enerjisi ile birleştirdik MandalAdanayı oluşturduk” dedi.

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin’in açılışını yaptığı sergi 9 Aralık 2019 tarihine kadar izlenebilecek.

Kaynak: yeniadana.net