Mavi Gölgeler Grubu için Belgesel Çekilecek

Mavi Gölgeler grubunun Adana batı müzik tarihinde önemli bir yeri var. O dönem şehrin mekanlarında canlı müzik yapan profesyonel müzisyenlerin dışında liseli bir grup genç tarafından kurulan o günün popüler yabancı ve yerli şarkılarını çalan gençlerden oluşan bir orkestra Mavi Gölgeler. Kendilerinden sonrakilere yol açan örnek olan bir orkestra.        İncirlik radyosu sayesinde Amerika ve İngiltere de çıkan yeni şarkıların akorlarını çıkarıp çalışır çalarlar. Plakları Amerikan pazarından bulma şansları vardır .Grup İncilik hava üssünde Subay kulübünde bir yaz çalar Amerikalıların beğenisi grubu motive eder.

Mavi Gölgeler,rahmetli Okan Dinçer ,İzzet Bici ,Zafer Dilek, Kamil Erginöz

Grubun bateristi Kamil Erginöz iki yıldır grubun arşivini bir araya getirmeye fotoğrafları anıları derlemeye toparlamaya çalışıyor.

Kamil Erginöz

Malesef o günlerden bu güne kalan bir ses kaydı yok.Allahtan Zafer Dilek den kalan fotoğraflar var. Zafer Dilek şimdi İstanbul’da yaşıyor. Amerika’da yaşayan İzzet Bici covit salgını sonrası yazları İstanbul kışın Amerika’da yaşamaya karar verdi.

Salgından dolayı aksayan belgesel çalışması için Kamil Erginöz can siparane çalışıyor.Bu yaz İstanbul’da İzet Bici,Zafer Dilek ile bir araya gelerek belgesel için ekibi motive edecek

Grup dağıldıktan sonda O dönem sayısız film müziklerine şarkılara plaklara imza atan Zafer Dilek ‘in bu eserlerinden hiçbir telif geliri alamaması müzisyenlerin 2022 yılında bile hala kanayan yarası.

Bu belgeselin bir başlangıç noktası olmasını arzuluyor Kamil Erginöz ardınan yol açtıkları örnek oldukları diğer müzisyenlerin Kemal Köker’in özelikle Grup 01 in belgeselinin gelmesini diliyor.Sina Somay ,Hüsnü Özbey,Vedat Somay,Cabbar Akcan, İrfan Tankut beşlisinin yayınlanmış iki albümü yayınlanmamış sayısız bestesi bulunuyor. Grup 01’in yayınlanmamış  şarkıların bu günün dijital platformlarında bulunamıyor olması da ayrı bir yazının hikayesi.

Kamil Erginöz, Mavi Gölgeler ile birlikte O dönem canlı müzik yapılan mekanlarda bazen birlikte çaldıkları O yılların düğün otel ,lokanta ve canlı müzik mekanlarında profesyonel olarak çalışan müzisyenlerinde izlerin seslerinin görüntülerinin yer almasını diliyor. 

Burda sıralanan bir dizi güzel dileğin hayata geçmesi için biraz emek çaba bütçe ve organize olmaya ihtiyacımız var. İyi bir senaryo .O dönemin yaşayan izleyicilerle röportajlar. Fonda eski fotolar akarken O dönemin şarkıları maslarda baba ve dedelerimizden görüntüler

Ben Adana’nın eski fotoğrafları grubu içinden O yıllara bu Klup 99, Ağba Oteli, Santral Palas ‘da masalarda oturan ve mavi gölgeleri dinleyen insanların aile arşivinde çok güzel karelerin çıkacağından eminim.

Haydi Adana O güzel siyah beyaz yıllar Gölgede Kalmasın

We can work it out , Let it be

Kemal Erdoğan