Musa Hatan,Zamansızlar-X

“Zamansızlar-X / Untimeless-X”
Tuval Üzerine Yağlı Boya / Oil on Canvas
120 x 100 cm – 2023


Bu insanları korkutmuş olan bir şey var. “Zaman değil”. Cemal Süreyya’nın dediği gibi: “Mesafelerdir”.
Sular çekildikten sonra, can ve ses gelmeden önce, yalnızca maddenin ürkünç yalnızlığıydı yüzümüze, bakışımıza duran. Tedirginlik resimlerin önünde.

Bu insanları korkutmuş olan bir şey vardı. Neydi yüzlerindeki okunmaz küşümü doğuran? Bir bildikleri vardı ya da günü geldiğinde onu mu söyleyeceklerdi? Yoksa onları dilsiz kılan bir bilmediklerinin mi oluşuydu? Bir sorun görmüşlerdi de o sorun mu titretmişti içlerini?

Bir resimden ötekine geçerken rastlanan tek sıvı öge, şimdi, yapayalnız yüzleri delip geçmeye çalışan gözdü. Tufan bitmiş, sular hepten çekilmiş, sonsuz kuraklığın içinde taş ve toprak, havanın bile devinemediği dünyada kalakalmıştı. Bu katı ortamın içinde, akıp akmadığımı gerçekten de bilemediğimiz zaman – zamanlar vardı.

Mesafeler değil, zamandı. Bu insanları korkutmuş olan şey, onlar gelmeden çok önce buradaydı: Daha anlamları belirlenmeden varlıkları belirlenmiş işaretler. Bir tablonun içine kilitlenip kalmadan önce bir odanın, bir imgenin, bir bakışın içine tutuklanmış dünyalar. Çıkın çıkabilirseniz çemberin içinden…