Darüşşafaka formasıyla

Nevzat Karazincir’i

Anlatmak çok zor..

NEVZAT Karazincir 12 Haziran 1930 yılında Adana’da doğdu. Baba Adı İsmail Faik, Ana Adı Refika. Çocukluk yıllarından sonra Necatibey İlkokulu ve İstiklâl  Orta Okulu’nun ardından Adana Erkek Lisesi’ni bitirdi. Yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde tamamladı.

EŞİ Aysel Hanım, 1958’de hayat arkadaşı oldu. Gülbin, Berna, Rana isimli üç kız çocuğu babası olan Nevzat Karazincir, voleybol branşına yakın oldu. Voleybol ile Adana Erkek Lisesi’nde tanıştı. Adana Torosspor formasını giydi. Adana Voleybol Karması’nda yer aldı. Sonrasında İstanbul Darüşşafaka, Fenerbahçe Kulüplerinin formasını giydi. Yine İstanbul Voleybol İl Karması’nda Nevzat Karazincir adı öne çıktı.

SPOR branşlarında Gülle, Disk, Cirit atma dallarında birincilikler elde etti. Bu branşları Adana’da olduğu kadar, İstanbul’da da sürdürdü. 1955 yılında voleybol antrenörü, 1957’de ise voleybol hakemi olarak lisanslar elde etti. 1963 senesinin Temmuz ayında “Uluslararası Voleybol Hakemi unvanını “pekiyi” derece ile elde etti. Türkiye’de “Uluslararası” voleybol hakemlerinden biri oldu. 1963 “Napoli Akdeniz Oyunlarında” yer aldı. 1964 yılına gelindiğinde Voleybol Federasyonu tarafından Nevzat Karazincir’e “Öğretmen Hakem, Antrenör, A-Kategorisi Voleybol Gözlemcisi olma başarısının yanı sıra “Voleybol Teknik Direktörü” diploması elde etti. 1981 yılında yaş hattından dolayı faal antrenörlük görevini bıraktı. Bu süre içinde Adana’da Çukobirlik, Güney Sanayi… gibi çeşitli kulüplerin ve bazı öğrenim kurumlarında antrenör olarak görev yaptı.

NEVZAT Karazincir Uluslararası Voleybol etkinliği Helsinki, Budapeşte, Leningrad, Spring Cup, Sofya’da voleybol hakemi olarak müsabakalar yönetti.  Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Spor Bölümü’nde öğretim görevlisi oldu. TDSS Kulübü Müdürü olarak hizmet verdi. Uzun yıllar Voleybol Federasyonu’nda ve İl Temsilciliği’nde yer aldı. Bu görevlerini 2000 yılına kadar devam ettirdi.

NEVZAT Karazincir;  “Adana’lı Hüseyin Arıboğan, Muhsin Gökmen, Aziz Kalaoğlu, Yıldıray Pağda, Özcan Sarıtürk, Oktay Kökten, Mustafa Salar, İbrahim Sarıtürk, Mithat Barım, Necati Güler, Osman Özkın, Ercüment Pağda… gibi isimleri ve kadınlarda Nâlân ve Sonay Gülergin” kardeşleri Türk Voleybol Millî Takımı’na kazandırdı…

KARAZİNCİR uzun süren rahatsızlığı ardından hakka yürüdü. Adana’da bir “Nevzat Karazincir” rüzgârı esti. Türk Voleybol Sporu bir duayenini kaybetti. Onu anlatmak çok zor da olsa artık aramızda değil. Rahmetle anılacak….

Türk ve Adana Voleybol’unda önemli imzası bulunan ve hayata veda edip, hakka yürüyen “Nevzat Karazincir’in” geride bıraktığı kareler. Ruhu şad olsun… (Arşiv: Kenan KUTAY)

Çukobirlik günleri
Hakemlerle
Yurt dışında. Olimpiyatlarda görev alan Karazincir VoleybolHakemleri ile….
FIVA Kokartı
Karazincir ve Hamit Deste
Millî Takıma kazandırdığı sporcuları….
AEL törenlerinde…
Hakemlik seminerinde….
Nevzat Karazincir Fenerbahçe kadrosunda…
Hakem antrenmanı….. Seminer…
Özcan ve İbrahim ile….
Başvekil Menderes’i ziyaret ve spor salonu istekleri. Cemil Oka, Mustafa Barım, Nevzat Karazincir ve diğer ekol….
Smaç vuruş Karazincir’den..
Karazincir, Oktar Tertemiz ve Kenan Kutay ile……