Notos’un 87. sayısı Murat Gülsoy editörlüğünde yayımlandı. Derginin dosya konusu, “Sınırlar Geçişler Dönüşümler” oldu.

DUVAR – Notos’un Temmuz-Ağustos 2021 sayısı, romancı, öykücü, akademisyen Murat Gülsoy editörlüğünde okurla buluştu. Dergi 87. sayısında kapak konusu, Gülsoy’un belirlediği “Sınırlar Geçişler Dönüşümler” oldu.

Notos her yıl bir sayısını bir yazar editöre teslim ediyor ve onun editörlüğünü koşulsuz kabul ediyor. Derginin bu yılki konuk editörü Hayalet Gemi dergisinin mutfağında yer almış olan Murat Gülsoy oldu. Konu başlığını “Sınırlar Geçişler Dönüşümler” olarak belirleyen Gülsoy, sunuş yazısında, “Edebiyatın ve sanatın en önemli işlevi özgürlüğümüzün sınırlarını genişletmektir. Yazar kendi bedeni ve yaşamı üzerinde deneyler yaparken okurlar da bu deneylere tanık olmanın dönüştürücü gücüne sahip olurlar. Amaç daha özgür, daha eşitlikçi, daha iyi bir dünyada yaşamaktır” ifadelerini kullandı.

“Sınırlar Geçişler Dönüşümler” dosyasında Murat Gülsoy, Zeynep Uysal, Jale Parla, Sema Kaygusuz, Deniz Aktan Küçük, Selen Erdoğan, Burcu Alkan, Merve Şen, Kemal Varol, Mehmet Fatih Uslu, Fatih Altuğ, Enis Batur ve Birgül Oğuz’un yazıları; Ayfer Tunç ve Hikmet Hükümenoğlu’nun öyküleri; Virginia Elena Patrone, Onur Aşkın, Özge Ekmekçioğlu ve Buse Ustaoğlu’nun desenleri yer alıyor.

KAZUO ISHIGURO İLE SÖYLEŞİ

Notos’un bu sayısında Nobel ödüllü yazar Kazuo Ishiguro ile son romanı ‘Klara ile Güneş’, teknoloji ve pandemi dönemindeki okuma alışkanlıkları üstüne bir söyleşi yer alıyor.

Aganta bölümünde günümüz edebiyat dünyasına ve güncel kitaplara dair yazılarıyla Fatih Balkış, Esin Akşar, Gökhan Yavuz Demir, Pınarnaz Eren, Aslı İdil Kaynar ve Alper Güngör var.

BİR YAZARIN SEÇTİKLERİ

Bir Yazarın Seçtikleri bölümünde Mehmet Fırat Pürselim okunmasını zorunlu gördüğü kitapları, Ersan Üldes ise en çok etkilendiği yazarı

https://www.gazeteduvar.com.tr/notosun-temmuz-agustos-sayisi-cikti-haber-1526816nedenleriyle birlikte Notos’a anlattı.