ÖMER FARUK TEKBİLEK

Bugün size Dünyaca ünlü bir hemşehrimizi tanıtmak istiyorum. Yaşar Yanardağ.


ÖMER FARUK TEKBİLEK
1951 yılında Adanada doğdu.
Adana İmam Hatipde okudu. Dünyaca ünlü Müzisyenlere eşlik etmesine, kendine ait 9 albümü olmasına rağmen Türkiye de pek tanınmasada ” BUDHA BAR ; albümlerindeki ezgi ve icralarıyla dünyaca meşhur olmuştur.
İmam Hatipte kaval çalıyormuş, bir ağabeyi vesilesi ile Ney üflemeye başlamış sonra İstanbul’a gelip Galata Mevlevi hanesinde Dervişlerle takılıp meşk etmiş.
1971 yılında Türk Klasik Folklor grubunun bir üyesi olarak gittiği Amerikada evleneceği bayan ile tanışmış 1976 yılında kalıcı olarak Amerikaya yerleşmiştir. Orada Sultans adlı bir grub kurmuş ve konserler vermiştir.
Dünyaca ünlü Produktör Brian Keane ile tanışması onu bir çok başarılı albüme ve dünyaca üne kavuşturmuştur.
Zurna, Bendir, Darbuka, ve Tef de çalabilen Tekbilek Amerikada sazlık bulamadığı için plastik boruları delerek kendine Ney yapıyordu. Kamış Neylerini Adanada bir Usta yapıyor ve Amerikaya yolluyormuş Neyde 8 inci deliği açan ilk Neyzendir.
Robert Redfort ve Brad Pitt” in oynadığı Spy Game filminin müziklerini yapmıştır.
Nusret Fateh, Don Cherry, Ginger Baker, Ofra Haza, Brian Kean gibi dünyaca ünlü Müzisyenle Solist olarak çalışmıştır. Son dönemlerde oğlu Murat Tekbilek “le sahne alıyor ve halen Amerikada yaşıyor.
Bu dünyaca ünlü hemşehrimize Allah uzun ömürler versin.