Profesör Nimet Keser, Adana’da kişisel sergisini açtı.

PROFESÖR NİMET KESER’DEN KİŞİSEL SERGİ

Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Profesör Nimet Keser,
Adana’da kişisel sergi açtı. Sergi 8 Şubat tarihin kadar gezilebilir.

Vahit Şahin

Ressam ve  sanat eğitimcisi olmanın yanı sıra sanat tarihi ve sanat eleştirisiyle ilişkili kuramsal çalışmalarıyla da bilinen Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Profesör Nimet Keser, Adana’da kişisel sergi açtı.

Nimet Keser, Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı’nda profesör olarak görev yapıyor. Materyal olarak ağırlıkla yağlıboya kullanmayı tercih ediyor. Ressam ve  sanat eğitimcisi olmanın yanı sıra sanat tarihi ve sanat eleştirisiyle ilişkili kuramsal çalışmalarıyla da biliniyor. Çalışmaları Türkiye ve Avrupa’nın farklı kentlerinde sergilendi. Eserleri hem kurumsal hem de özel koleksiyonlarda ve müzelerde yer alıyor.

Nimet Keser’in sergisinde, farklı sanatsal yaklaşımları ve türleri içeren resimler yer alıyor. Resimlerini konu, tarz ya da yaklaşım bakımından sınırlandırmak istemiyor. Çünkü bir sanatçının kendisini, işini belirli bir türle, konuyla sınırlamanın doğru olmadığına inanıyor. Sanatçının yeni şeyler öğrenmek ve yapabileceklerinin sınırlarını sürekli genişletmesi gerektiğine, sürekli kendini farklılıkla sınaması gerektiğine inanıyor. Leonardo da Vinci’nin dediği gibi bir ressam için tek bir şeyi iyi yapabilmenin, kendini belirli bir çalışma konusuyla sınırlamanın bir ressam için büyük bir onur olmadığına inanıyor. Bu nedenle yaklaşık bir yıllık bir sürede ürettiği resimlerden oluşan bu sergisinde soyut resimler ve figüratif resimler bir arada bulunuyor. Devedikenleri, mavikantaronlar, beyaz nilüferler, portreler, peyzajlar içeren figüratif resimlerle kent ya da kır peyzajlarından yola çıkarak yaptığı soyut kompozisyonlar bulunuyor. Hem doğadan hem de doğaya odaklanan başta Caspar David Friedrich, Claude Monet, Henry Edmond Cross, David Hockney olmak üzere romantikler, neo-empresyonistler, post empresyonistler ve çağdaş renk ustalarını içeren çok geniş bir bilgi birikiminden ilham alarak ve onların tekniklerinden yararlanarak gördüğü, yaşadığı yerlerin manzaralarını yorumluyor.  Birebir aynısını yapmak yerine duygusal renk algısını öne çıkarıyor. Genel olarak belirli renklere odaklanmış gibi görünse de çok renkli bir palet kullanmaktan, özellikle de karşıt renkleri bir arada kullanmaktan çekinmiyor.

Resimlerinde impasto ve alla prima tekniğiyle taze, enerjik, dramatik görüntüler oluşturuyor. Nimet Keser’in sergide yer alan resimlerinde fırçanın izini, boyanın dokusunu, rengin kokusunu, doğanın sıcağını, serinliğini, huzurunu görebilirsiniz.

Sergiye gittiğinizde gölün nazlı hanımları nilüferleri, karşı kıyıyla bakışan ve saçlarını rüzgarda savuran zarif palmiyeleri, bir de günbatımında bulutları göreceksiniz.

Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Profesör Nimet Keser’in  Orijinalist Sanat Galerisi’nde açtığı sergi 8 Şubat 2023 tarihine kadar gezilebilecek.

Sergidn karelere Orjinalist Galerinin Instagram linkinden ulaşabilirsiniz

https://www.instagram.com/p/Cn9C_kVIX30/