SERA ERSU- DİLEK ÖZALP- GÜLŞAH ÖZDEMİR 

RESİM SERGİLERİ

Bugün 20 Mayıs 2022, sanat galerilerini ziyaret ediyorum.

Hala o bulutsu, sisli hava tam düzelmedi. 

Kor Art da Sera Ersu’nun resim sergisine gidiyorum. Sanatçı Sera Ersu, tüm renkleri temiz ve her resimde de çoğalmış. Renk de tıpkı zaman akışı gibi anlatım aracıdır.  Sanatçı kendi renkleri ile ilk bakışta göze çarpan bir karşıtlık yaratmıştır ve çok da başarılıdır. Tablolar arasındaki bağlayıcı öğe işlevini renkler çok güzel sağlamıştır. Sanatçının yarattığı eserlerinde ki yapının görünürlük kazanması, daha çok renk kullanılması gözün daha da derinlere çekilmesine olanak vermektedir. Kutlarım sizi Sera Ersu. 

Orjinalist Sanat Galerisi’ndeki resim sergisindeyim. 

Sanatçı Dilek Özalp, resimleri galeriyi sarmalamış. Özgürlük alanları çok geniş. Yatay ve dikey çizgiler çetvelle çizilmiş gibi düz değil, kesişmeler değişik açılarda ve renkler de sınırlı değil. Gözün sağa-sola, yukarı-aşağı hareketlerine resmin içine dışına bir hareket de ekleniyor. Resmin parçalarını birbiriyle ve resmin bütünüyle ilişkilendirerek, resmin yapılış sürecini yaşayabiliyor ve yaşatabiliyor. 

Kaman Sanat Galerisi- Adana Ressamlar Derneğindeyim. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Gülşah Özdemir’in ‘Ölü Doğa’resim sergisindeyim. 

Kompozisyonlar farklı strüktürlerden oluşmaktadır. Çağdaş müzikle ortak yanlarını hissettiren resimler. Ses titreşimleri, değişik müzik aletlerinin tını renkleri, ses yüksekliği, sesin güçlenip hafiflemesi hüzünle ruha dokunuyor. Resim boyutları küçük ancak hissettirdikleri duygular çok büyük. Sanatçı eserleri aracılığıyla ziyaretçilerine bir çocuğun, bir insanın hüzünlü seslerini, renk titreşimleri ile farklı bir ruh hali yaratmaktadır. Resmin grilikleri yatay/dikeylerin arasında değişik strüktürler oluşturarak ışıldamasını sağlarken, kötülüklerin giderek arttığı bir dünyayı da yansıtmaktadır. 

Her üç resim sergisini aynı günde ziyaretim sonrasında, kendime soruyorum. İnsan bu dünyada ne kadar özgür kalabilir?

Adana sanat izleyicilerinin bu üç sanat galerilerini ziyaret etmelerini ve sanatçılarımızın görselleştirdiği bu kavramlar ile buluşmalarını isterim.

Salime Kaman

Ressam- Sanat Eleştirmeni

2022 Mayıs-Adana