Sanat eğitimi sadece internetten olur mu?

Ömür Kurt

Koronavirüs tedbirleri kapsamında yeniden uzaktan eğitime geçtik. Sanat eğitimi alan öğrenciler için durum epey zor. Eğitimciler ve veliler çocukların geri kalacağından endişeli, biliminsanlarıysa biraz daha dişimizi sıkmamızı söylüyor.

Pandemi süreci öğrenciler için oldukça zorlu geçiyor. Hele de sanat öğrencileri için… Çünkü sanat, uzaktan eğitime uyarlanması en zor branşlardan biri. Bu alanda eğitim veren kurslar yeni kısıtlamalar kapsamında yeniden kapatıldı. Artan vaka sayıları nedeniyle önlem almak kaçınılmaz olsa da sanat eğitimcileri bir ara formül bulunabileceğini düşünüyor. Tan Sağtürk: “Küçük öğrenci gruplarıyla zaman zaman uzaktan uygulamayı da kullanan bir sistem kurarak kurs programlarının devamlılığını sağlamak mümkün.”

‘ÜLKENİN SANAT EĞİTİMİ ONARILAMAYACAK KADAR HASAR ALABİLİR’

Tan Sağtürk (Balet, dans eğitmeni): Sanat kursları ülkenin gelecek sanatçılarını bulur, hazırlar ve onları konservatuvarlara teslim eder. Bugün küçük öğrenci gruplarıyla zaman zaman uzaktan uygulamayı da kullanan bir sistem kurarak kurs programlarının devamlılığını sağlamak mümkün. Sadece haftada bir saat katılacak öğrencilerle, tedbirler denetlenerek sanat eğitim kurumlarının yaşamlarını sürdürebilmesi sağlanabilir. Sanat okullarının yarısından çoğu pandemi yüzünden ayakta kalmakta zorlanıyor. Pandemi ayrıca sanat eğitimcisini de olumsuz etkiledi. Özellikle şimdi destek olunması son derece önemli. Yoksa ülkenin sanat eğitimi onarılamayacak kadar hasar almış olacak.

Aycan Ersal (Dans eğitmeni, öğrenci): Bu süreçte ben de pek çok çevrimiçi kursa katıldım. Bu ‘uzaktan’ kurslar benim ve yaşıtlarım için bile büyük sorunlar yaratırken çok daha küçük yaşlardakiler için büyük açmazlara sebep oluyor. Eğitimde temel başlangıç her dalda çok önemliyken sanat eğitiminde çok daha önemli. Çocuğa işin özünü göz göze anlatmak gerekli. Empati yeteneği yüksek, duygularını ifade edebilme alanı olan ve yaratıcı bir kuşağın oluşmasının yolu bire bir iletişimden geçiyor. Geleceğimiz olan çocuklarda da gelişimi tam olarak burada başlıyor, ekran başında değil.

Yazının devamını okumak için tıklayın