Sayım Çınar Altın Koza’da yarışan uzun metrajlı filmleri izleyip yazdı

İşte Benim Altın Kozam

Sinema çevrelerinin heyecanla beklediği, 30. Adana Altın Koza Film Festivali için geçen hafta Adana’daydım. Festivalin ‘Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’ bölümünde yarışan tüm filmleri izledim. Yorumlarımı sizlerle de paylaşmak istiyorum…

AÇIK KAPILAR ARDINDA

Y: Alpgiray M. Uğurlu O: Zeynep Neslihan Arol, Aslıhan Börühan, Ufuk Tan Altunkaya
Alpgiray M. Uğurlu’ya Adana’da ‘Film Yönetmenleri Derneği en iyi yönetmen ödülü’nü getiren “Açık Kapılar Ardında”, içinden Berlin geçen siyah beyaz bir film.
Bilgisayar mühendisi Gökçe’nin Berlin’de kendine yeni bir hayat kurmaya çalışmasını anlatıyor.
Uğurlu, festivaldeki söyleşide filmin siyah beyaz olmasının tamamen teknik aksaklıklardan kaynaklandığını söyledi.
Berlin’ e uzun yıllardır giden biri olarak bu renkli şehrin renksiz atmosferini ve kente dair genellemeleri maalesef sevemedim.

ANNESİNİN KUZUSU

Y: Umut Evirgen

O: Selin Şekerci, Kubilay Aka, Necip Memili, Hatice Aslan, Tansu Taşanlar

Türkiye prömiyerini Adana’da yapan Umut Evirgen imzalı film, annesinin travmalarını içselleştiren ve işlemediği bir suçtan yargılanan Murat’ın hikâyesine odaklanıyor.

Geçmişe dönüşlerle tanık olduğumuz aile dramını izlerken Umut Evirgen’in sinema gözü’nün iyi olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Filmin künyesinde de iyi oyuncuların yer aldığını belirtmem gerek.

Zaten Necip Memili de filmdeki rolüyle ‘en iyi yardımcı erkek oyuncu’ ödülüne layık görüldü.

BİR GÜN, 365 SAAT

Y: Eylem Kaftan
Üç genç kadının uğradıkları tacizin ardından istismarcılarıyla yüzleşme hikâyesini anlatan belgesel, festivalde izlediğim etkileyici yapımlardan biriydi.
İçinde “umut” olan bu belgeselde kardeşlik ve mücadele öyküleri ön planda. Özellikle birleştirici tarafıyla beni etkileyen ve festivalde mansiyon ödülüne layık görülen “Bir Gün, 365 Saat”in belgesel bölümünde yarışması kanımca daha doğru olurdu.

CAM PERDE

Y: Fikret Reyhan O: Selen Kurtaran, Uğur Karabulut, Alper Çankaya
Festivalin en iyi filmlerinden biriydi.
4 yaşındaki oğluyla hayat mücadelesi verirken bir yandan boşandığı eşiyle bir yandan da yeni sevgilisiyle sorunlar yaşayan Nesrin’in hikâyesi, Türkiye’de kadın olmanın zorluklarını gözler önüne seriyor.
Gazetelerin üçüncü sayfalarında yer alan haberleri daha iyi anlamanızı sağlayacak bir film.
Performansını çok başarılı bulduğum Selen Kurtaran, ‘en iyi kadın oyuncu’ ödülüne layık görüldü. Sonuna kadar hak ettiğini söyleyebilir.

https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/sayim-cinar/iste-benim-altin-kozam-42336664