Değerli Okurlar Senfoni Orkestramızın bundan sonraki konserleri öncesinde, konser programı ,çalacak  eserler hakkında bilgiler ve konser sonrası izlenim yazılarını Taşar Erkol bey sizler için yazacak.Kendisine çok teşekkür ediyor adabul’a aramıza hoşgeldiniz diyoruz.   Kemal Erdoğan

 

 

ÇUKUROVA DEVLET SENFONİ ORKESTRASI KONSERİ

24 KASIM 2017

ÖĞRETMENLER GÜNÜ

 

Program oldukça güzeldi…

Solist Can Çakmur’un tartışılmaz yorumu ile güzel bir konser izledik…

  1. A. Mozart’ın 29 yaşında bestelemiş olduğu Do Majör Piyano Konçertosu’nu 20 yaşındaki Can Çakmur’un üstün bir performans ile seslendirmesi unutulmaz…

Konser sonu bis (Konserde halkın icracıdan ek parça çalmasını istemek için kullandığı kelimedir) olarak yorumladığı, Franz Liszt’ in “Trancendental Etude No: 10” Can Çakmur’un konsere koyduğu son noktadır.

Can Çakmur’un kısa biyografisi:

Can Çakmur Aralık 1997’de Ankara’da doğdu. Piyanoya Leyla Bekensir ve Ayşe Kaptan ile başladı. 2009-2015 yılları arasında Türkiye’de Emre Şen ile çalıştı. 2012 yılında Schola Cantorum de Paris okuluna kabul edildi ve burada Marcella Crudeli ile çalıştı. Bu okuldan en yüksek not ile “Diplôme de Virtuosite” aldı. Çakmur çeşitli akademilerde Justas Dvarionas, Alan Weiss, Ewa Kupiec ve Arie Vardi gibi seçkin sanatçılarla çalışma imkanı buldu. Şu anda eğitimine Belçika’da Diane Andersen ve Hochschule für Musik Franz Liszt Weimar’da Grigory Gruzman ile devam etmektedir.

Çakmur 2012 yılında XXII. Roma Uluslararası Piyano Yarışması’nın A Kategorisi’nde “Primo Premio Assoluto” kazandı. Sonraki yıl Güher ve Süher Pekinel Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler projesine kabul edildi. 2014 yılında Pianale Junior Akademi ve Yarışması’nda gösterdiği performans nedeniyle akademi için burs ve EMCY (Avrupa Gençlik Müzik Yarışmaları) Ödülü kazandı. Aynı yıl Weimar’da düzenlenen 4. Franz Liszt Genç Piyanistler Yarışması’nda “üçüncülük ödülü” ve “Bartók Özel Ödülü” kazandı. 2014 yılındaki başarıları sebebiyle Çakmur 5. Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde “Yılın Genç Müzisyeni (18 Yaş Altı)” ödülüne layık görüldü. 2016 yılında X. Balys Dvarionas yarışmasında ilk üç arasında yer alarak “Laurente” ödülü (sıralama açıklanmadı) ve ayrıca 2 özel ödül kazandı.

2012 yılından itibaren Çakmur Türkiye’de Belçika, Lüksemburg, Almanya Büyükelçiliklerinde  ve Avusturya’da Türkiye Büyükelçiliği’nde resitaller verdi. Türkiye’de Bodrum  D-Marin Klasik Müzik Festivali, Ankara Müzik Festivali, ODTU Sanat Festivali ve Antalya Piyano Festivali gibi en prestijli festivallerde sahneye çıktı ve Lütfi Kırdar KM, Boğaziçi Albert Long Salonu, Bilkent Konser Salonu ve CRR Konser Salonu gibi pek çok önemli salonda konserler verdi.

2014 yılında Ender Sakpınar yönetiminde Eskişehir Belediye Senfoni Orkestrası’nın açılış konserinde ve 2015 yılında 43. İstanbul Müzik Festivali’nin açılış konserinde Sascha Goetzel yönetiminde BİFO eşliğinde sahneye çıktı. Ayrıca Çakmur Roma’da Notti Romana al Teatro di Marcello festivaline düzenli olarak davet edilmektedir.

​​ 2015-2016 sezonunda Çakmur kazandığı EMCY Ödülü çerçevesinde Muzikgebau Eindhoven ve Kunststation Kleinsassen’da konserler verdi.  Türkiye’de Gürer Aykal yönetiminde Yıldızlar Topluluğu ile Mozart K. 271 Piyano Konçertosu’nu CRR Konser Salonu’nda ve Tolga Ün yönetiminde AGSO ile Mozart K. 175 Piyano Konçertosu’nu Boğaziçi Albert Long Salonu’nda seslendirdi. Erimtan Müzesi ve ODTÜ Sanat Festivalinde verdiği konserler TRT tarafından banttan yayınlandı. Hochschule für Musik Weimar’ın pek çok projesine katılan Çakmur, okuldan seçilmiş öğrencilerle beraber Schönberg’in Pierrot Lunaire ve Steve Reich’ın 18 Müzisyen için Müzik gibi nadir seslendirilen eserlerini seslendirme fırsatı buldu.

Can Çakmur, Güher & Süher Pekinel “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” Projesi dâhilinde Tüpraş sponsorluğunda desteklenmekte ve çalışmalarını kendisine DSGM projesinin sağladığı Yamaha Grand piyanoda  gerçekleştirmekterdir.

İzlemekten büyük zevk duyduğum bu güzel konseri yöneten Maestro Burak Tüzün’ü, üstün performans gösteren Piyano Sanatçısı Can Çakmur’u, Çukurova Devlet Senfoni Orkestramızı gönülden kutlarım…

Taşar Erkol ‘un konser öncesi yazdığı yazıya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz

https://adabul.com/category/muzik/klasik/