Şimdi gezmenin tam zamanı

Arkeoloji Müzesi, Ayasofya ve Topkapı Sarayı turistlerin yokluğunda sizi bekliyor. Karşılaştırmanız için sayfada paylaştığımız bir diğer izlenim yazısında Hollanda’da müze ve sergi gezisi için sanatseverlerin bir hafta önceden bilet alıp randevu saati için nasıl rezervasyon yaptırıldığı anlatılıyor.

Pandemi döneminde en çok özlediğim yerlerden biri Sultanahmet, tarihi yarımada. Genelde çok kalabalık olur ve turist gruplarının kuyruklarından kendi müzelerimize giremiyoruz diye şikâyet etmişimdir. Şimdi öyle değil.

Meydan şimdiye kadar hiç görmediğim kadar boş. Şu ara cami yapılsın mı tartışmalarıyla gündemde olan Ayasofya, Topkapı Sarayı ve Arkeloji Müzesi’nin önünde sadece bir iki yerli turist var. Benim amacım ise Arkeloji Müzesi’nde restorasyon için kapalı olup şimdi açılan bölümleri ve yeni eserleri bu fırsatta görmek. Her zamanki Gülhane Parkı girişi yerine Topkapı Sarayı’nın ön bahçesinden, müzeye inen kapıdan girip Topkapı Sarayı’nın güzelim bahçesine de göz atıyorum. Güzel havalarda çimlerin üzerinde oturacak yer bulunamayan bahçede bugün bir kişi bile yok. Arkeoloji Müzesi’nin kapısından ateş kontrolü yapılarak giriyoruz.

Yazının devamını okumak için tıklayın