Türkiye Felsefe Kurumu’ndan Uğur Pişmanlık’a Felsefeye Katkıları İçin Teşekkür Plaketi

Türkiye Felsefe Kurumu (TFK), Tarsuslu gazeteci-yazar Uğur Pişmanlık’a felsefe yönündeki çabalarla felsefeye yaptığı katkılar nedeniyle bir teşekkür plaketi verdi.

Tarsus 10 bin yıllık geçmişi olan tarihi kentlerimizdendir. Tarsus’un en önemli özelliklerinden biri olarak antik çağda bu kentte felsefe okullarının olması ve çok sayıda filozofun yetişmesidir.

Gazeteci-yazar Uğur Pişmanlık, tarihin çeşitli evrelerinde başkentlik de yapmış olan Tarsus’un günümüzde yeniden felsefeyle anılması yönünde çaba gösteren bir isim.

Edinilen bilgiye göre, Türkiye Felsefe Kurumu’nun geçtiğimiz Ekim ayında, felsefe çabalarından ve felsefeye olan katkılarından dolayı Aratos Dergisi sahibi ve Yayın Yönetmeni Uğur Pişmanlık’a bir teşekkür plaketi verme kararı almış. Türkiye Felsefe Kurumu Başkanı Ioanna Kuçuradi, konuya ilişkin olarak Pişmanlık’a gönderdiği yazılı açıklamada, “Türkiye Felsefe Kurumu size bir plaket vermeyi kararlaştırdı” bilgisini paylaşmış.

Türkiye Felsefe Kurumu Başkanı Sayın Ioanna Kuçuradi, Uğur Pişmanlık’a covid 19 salgını nedeniyle elden takdim edememekten üzüntülerini belirterek Teşekkür Plaketini ulaştırdıklarını belirtti.

Pişmanlık’a takdim edilen plakette şu ifadeler yer aldı, “Türkiye Felsefe Kurumu, düzenlediği çalışmalarla Türkiye’de felsefeye ilginin artmasına katkıda bulunan Sayın Uğur Pişmanlık’a teşekkür eder.”

Gazeteci Uğur Pişmanlık, Antik Çağ’a yaşamış şair, matematikçi ve gökbilimci (astronom) Tarsuslu filozof Aratos adına 19 yıldır bir felsefe dergisi yayınlıyor.

Pişmanlık Aratos dergisi dışında, Aratos Kültür Sanatevi’nde bütün sanat dallarında etkinlikler gerçekleştiriyor, 11 yıldır Tarsus’ta yürüttüğü ve akademisyenlerin ders verdiği Aratos Felsefe Okulu’nu yaygınlaştırarak biri Kıbrıs olmak üzere 28 kentte felsefe okulları kurdu. Dergini ekinde Tarsus tarihi ve kültürünün yanı sıra Aratos Yayınları adıyla ayrı basım felsefe kitaplar yayınlıyor.

Türkiye’de televizyondaki tek sürekli felsefe programını yapım ve sunucu İbrahim Öngü’yle birlikte, Mersin’de yayın yapan İçel Tv’de “Aratos’un Penceresinden Felsefe” adıyla gerçekleştiriyor.

Yazının devamını okumak için tıklayın